Kommunen skriver att man “har analyserat både de fysiska och kompetensmässiga förutsättningarna för etablering, och ser mycket goda möjligheter för placering i såväl Västervik som Gamleby.”
Vidare framhåller man en välfungerande offentlig struktur, hög kompetens och ett starkt lokalt engagemang inom naturbruk och viltvård samt attraktiva boendemiljöer. “Det ger oss en stark position i den här processen”, säger Harald Hjalmarsson (M), kommunstyrelsens ordförande.
Synergier
I kommunen finns redan avdelningar inom flera statliga myndigheter, vilket enligt pressmeddelandet skapar goda förutsättningar för synergier, kompetensflöden och tandemrekryteringar.
“Här finns också landets största Hushållningssällskap Kalmar Kronoberg Blekinge, med spetskompetens inom viltvård och en etablerad jakt och viltvårdsutbildning vid Gamleby Naturbruksgymnasium”, säger Ulf Kullin, förvaltningschef på kommunstyrelsens förvaltning.
Två möjliga etableringsorter har identifierats av kommunen: Gamleby, en mindre tätort med stark förankring i naturbruk, utbildning och lokalt näringsliv, och Västervik kommunens centralort.
“Vi är övertygade om att en etablering här skulle bidra till en hållbar och långsiktig utveckling, inte minst ur trivsel- och kompetensförsörjningssynpunkt”, avslutar Harald Hjalmarsson pressmeddelandet.
Andra orter som vill ha myndigheten
Tidigare har bland annat Kalmar, Karlstad och Östersund uttryckt önskemål om att få husera den nya jakt- och viltvårdsmyndigheten, något som Jakt & Jägare rapporterat.