Publicerad 2021-07-30 10:56 Varg från Västmanland jagas i Bohuslän Efter det senaste vargangreppet mot får i Bohuslän planeras utökad skyddsjakt. Sannolikt är det en ung hane från Västmanland som i juli rivit närmare 40 får vid fem tillfällen på Orust och Tjörn.
Publicerad 2021-07-29 21:34 Ännu en vargattack på ö i Bohuslän Vargangreppen i Bohuslän fortsätter. Mellan den 28 och 29 juli dödades två tackor och sju lamm i närheten av Kållekärr på Tjörn, men fler lamm kan behöva avlivas.
Publicerad 2021-07-29 16:22 Utrikes Tysk präst kräver skottpengar på varg En präst i Bayern i Tyskland väcker uppmärksamhet i debatten genom att propagera för skottpengar på varg. Varförespråkande kallar han ”absurd religiös vargdyrkan”.
Publicerad 2021-07-29 13:34 Valpar och vargjakt i Västra Götaland Under natten mot torsdagen har jaktlaget som ska försöka fälla vargen på Orust arbetat i fårhagar på ön för att säkra spår. Jaktledaren har valt att vara anonym men chefen för länsstyrelsens viltenhet beskriver jakten som ”krånglig”.
Publicerad 2021-07-29 11:57 Ungvarg avlivad efter trafikolycka En ung varghane avlivades vid lunchtid på onsdagen sydväst om Malung i Dalarna efter en trafikolycka. Ingen människa skadades vid tillfället.
Publicerad 2021-07-29 09:01 Österrikarna kräver vargfria alper I Tyrolen i Österrike har varg och björn under våren tagit 250 får och getter. Nu kräver bönderna rovdjursjakt och vargfria alper.
Publicerad 2021-07-28 13:22 Vargvalpar födda i Brängenreviret (UPPDATERAD) Minst fem stycken vargvalpar har fötts i Brängenreviret mellan Jönköpings och Västra Götalands län. Det visar nytagna bilder från inventeringskameror i området.
Publicerad 2021-07-28 11:14 Vargjakten stoppad efter Trumpbeslut Vargjakten i Minnesota stoppas tills vidare som ett resultat av Trumps politik. Nu ska delstatens biologer fundera över om det rör sig om en hotad art.
Publicerad 2021-07-27 17:18 Beslut om skyddsjakt på Orustvarg Vargattackerna på Orust i Bohuslän har lett till beslut om skyddsjakt på ön. Länsstyrelsen i Västra Götaland fattade beslutet efter fyra attacker under de senaste tre veckorna.
Publicerad 2021-07-26 10:18 Vargattackerna fortsätter på Orust Vargangreppen på Orust i Bohuslän fortsatte under natten till söndagen och nu har sammanlagt 27 får dödats vid fyra tillfällen. Länsstyrelsens inventeringsansvariga beskriver situationen som bekymmersam och öppnar för skyddsjakt.