Ny björnincident för skogsarbetare

Fredagen den 5 november var skogsarbetaren Magnus Myrlund med sina arbetskamrater och röjde skog i Emådalen, två och en halvmil utanför Orsa.

När Magnus behövde tanka röjsågen gick han och hämtade dunken. På väg tillbaka stannade han till vid en av arbetskamraterna som också behövde tanka. De bestämde sig för att ställa dunken vid en stor tall ett tiotal meter bort, det skulle bli ett bra riktmärke för att minnas var den stod.
– När jag gick ifrån kompisen och kom fram till tallen såg jag en jordhög vid roten på tallen. Jag ställde ifrån mig bensindunken och fick syn på en björn nere i ett hål två meter ifrån mig. den tittade rakt på mig. Fan, här ligger ju en björn, tänkte jag, berättar Magnus.

Tog sig därifrån
Han bestämde sig för att ta det lugnt och försöka komma därifrån. Sakta gick han bakåt och fick med kompisen som också var på väg rakt mot tallen med röjsågen igång.
– Vi gick snabbt från platsen och fick med oss vår tredje arbetskompis från röjningen på vägen ner till rastkojan.
Framme vid rastkojan ringde de till sin chef Erik Bergqvist, som omedelbart sa att grabbarna inte fick fortsätta arbeta på platsen.

Andra gången
Det här var andra gången på bara några år som skogsarbetare på firman Skogs Elit i Orsa råkar på björn i ide. Förra gången var det Johnny Smedberg, som röjde ovanför Skattungbyn, som blev svårt skadad av en björn som attackerade honom.
– När jag hörde om den här incidenten sa jag direkt till min chef Erik Bergqvist att nu vill jag inte röja mer i år, utan jag fick andra arbetsuppgifter nu ett tag, berättar Johnny Smedberg för Jakt & Jägare.
– Undrar om någon måste bli dödad av oss skogsarbetare innan myndigheterna tar det här problemet på allvar. Både Grimsö och SLU har sagt att de ska komma med åtgärder för oss röjare men hitills är det mest bara prat ifrån deras sida, kommenterar Magnus Myrlund.
– Det enda som kan fungera är att låta någon med en bra björnhund leta igenom våra tilltänkta röjningar för att se om där finns någon björn och då stöta iväg den innan vi sätter igång röjsågarna. Det är bättre med en död björn än en björndödad röjare, säger Magnus Myrlund.

”Finns ingen patentlösning”
Den här gången gick det lyckligt men hur ska problemet lösas för skogsarbetarna? Jakt & Jägare frågade Håkan Engberg, ombudsman på skog- och träfacket i Borlänge.
– Det här är ett stort problem för våra medlemmar och vi försöker hitta en lösning på problemet. Ju mer björn det blir desto större olycksrisk för våra medlemmar och i dagsläget finns ingen patentlösning på problemet, säger Håkan Engberg.