Ett 50-tal hundägare och deras hundar fick samtidigt utföra kontaktövningar.
 Ett 50-tal hundägare och deras hundar fick samtidigt utföra kontaktövningar.

Träff för basset fauve-ägare

Den 3-5 augusti arrangerade Svenska Basset Fauve Klubben, för andra året i rad, en stor aktivitetshelg för sina medlemmar i Marma, strax söder om Älvkarleby.
Ett 50-tal medlemmar och deras ”fauvar” deltog, vilket var betydligt fler än förra året.

Helgen började med samkväm på fredagskvällen med möjlighet för deltagarna att lära känna varandra.
Lördagsförmiddagen ägnades åt föreläsningar med praktiska moment. Veterinär Theresa Pilbacka från Ockelbo djurpraktik återkom som föreläsare och fördjupade deltagarnas kunskaper i första hjälpen för hunden. Därefter fick deltagarna lära sig mera om hundars beteende och inlärning genom föreläsning och praktiska övningar med hundpsykologen Karin Strandberg från Dogma. Att de ett 50-tal hundägare och deras hundar samtidigt utföra kontaktövningar var en härlig syn.
Eftermiddagen ägnades åt i huvudsak praktiska övningar inom området viltspår och jakt, med klubbens egna instruktörer, Kurt Johansen, Håkan Hemäng och Ulf Andersson.
På lördagskvällen var de så dags för gemensam grillkväll och prisutdelningar, med fina priser från märkeskända sponsorer inom hundfoder, försäkringar, jakttidningar, jägarorganisationer samt jaktkläder och jaktutrustning.
På söndagen genomfördes den nu traditionella ”stora fauvepromenaden” till ett litet inhägnat viltfritt område där alla hundarna släpptes lösa. Det blev en minnesvärd stund för deltagarna.

FIck lära sig om avelsarbetet
Helgen avslutades med att klubbens nye ordförande, Roberto Gonzalo, presenterade det pågående arbetet med revideringen av RAS (Rasspecifik Avelstrategi). Klubben ser detta som det viktigaste arbetet just nu för rasens utveckling och har därför fått god hjälp av SKK:s referenslitteratur och kompetent handledning från SKK:s och Svenska Dreverklubbens avelskommittér samt före detta genetiker vid SLU.
Under presentationen fick alla deltagarna lära sig de enklaste grunderna inom genetik och avelsarbete vilket underlättade förståelsen för de avelsstrategier som nu måste till för en fortsatt positiv utveckling av rasen i Sverige. En och annan fick sig också en tankeställare på hur man som hundköpare bör göra en bättre research nästa gång man köper valp, för att bidra till en positiv utveckling av rasen.

En längre mer detaljerad reportage kommer att finnas på klubbens hemsida: www.fauveklubben.se inom kort.