Publicerad 2022-12-08 17:06 Jakt på stadsnära dovvilt i Skaraborg Dovviltet kan söka sig in i bebyggelse då jakttrycket ökar ute i markerna. I Hällekis i Skaraborg förbereder sig jägarna för att åtgärda problemet genom att skjuta djuren inne i samhället.
Uppdaterad 2022-12-08 15:37 Astor bets ihjäl – misstänkt vargangrepp i Blekinge Charles Berns tolvåriga jakthund Astor dödades vid en misstänkt vargattack i Blekinge förra lördagen. ”För första gången på 28 år står jag utan hund, nu vill jag varna andra jägare”, säger Charles Bern.
Publicerad 2022-12-08 11:49 JRF-Skåne genomförde vargmöte i Osby Ett 70-tal deltagare anslöt på onsdagskvällen till JRF-Skånes informationsmöte om vargsituationen i söder. Paragraf 28 och den fortsatta kampen för licensjakt hörde till det som diskuterades.
Publicerad 2022-12-07 12:24 Samebyar ansöker om skyddsjakt på varg Två samebyar i Jämtland har lämnat in en varsin ansökan om skyddsjakt på varg. Enligt länsstyrelsen är det sannolikt att det handlar om två olika individer som rör sig i närheten av renar.
Publicerad 2022-12-07 11:46 Svårfällda järvar under licensjakt i Jämtland Fem djur har hittills fällts under den andra licensjakten på järv. Framför allt är det i de östra delarna mot Västernorrland som det har skjutits, medan jaktlyckan i stort sett har uteblivit i fjälltrakterna.
Publicerad 2022-12-06 17:58 Utrikes 280 vargar får fällas – men lettiska jägare är inte nöjda 280 vargar får fällas i Lettland under nuvarande jaktsäsong. Alldeles för lite menar jägare och djurhållare som kräver en högre kvot och rätt att skjuta en varg när behovet uppstår.
Publicerad 2022-12-06 15:20 Åteljägare i Tenhult fick rätt mot länsstyrelsen Jägarna i Tenhult utanför Jönköping fick rätt i förvaltningsrätten. Den infekterade striden gäller vildsvinsåtlar som länsstyrelsen stoppat med motiveringen att vilt som skadar grödor lockas till platsen.
Uppdaterad 2022-12-06 12:57 Förslag om stärkt skydd för jägares personuppgifter Hot och trakasserier mot jägare är ett allvarligt och växande problem. Nu föreslår Naturvårdsverket författningsändringar som ska stärka skyddet för uppgifter om enskilda.
Publicerad 2022-12-06 11:25 JRF-möte om vargsituationen i Skåne Jägarnas Riksförbund, JRF, håller möte om vargsituationen i Skåne. Plats: Borgen i Osby. Tidpunkt: onsdagen den 7 december klockan 18.30. Förbundsordförande Solveig Larsson och riksviltvårdskonsulent Jens Gustafsson medverkar.
Publicerad 2022-12-05 17:42 Jaktlycka i Östergötland under Vilthelg 2022 Under helgen genomfördes Vilthelg 2022 i Östergötland med Jägarnas Riksförbund, JRF, som en av arrangörerna. Köttet skänks till förskolor, skolor och äldreboenden.