Publicerad 2017-03-18 06:00 Utrikes Norska jägare får kulturpris En kommun norr om Trondheim i Norge har beslutat att kommunens kulturpris ska gå till kommunens jägare.
Publicerad 2017-03-17 11:20 Utrikes Älgko på rymmen återvände till hägnet En älgko som i höstas rymde från ett älghägn i Byglands kommun, öster om Stavanger i Norge, har gått tillbaka till fångenskap. Troligen är hon dräktig efter utflykten
Publicerad 2017-03-17 10:06 Nekar jakt på Blybergsvargar Trots att fem hundar dödats av varg i Blybergsområdet sedan i höstas nekar länsstyrelsen i Gävleborg skyddsjakt på varg.
Publicerad 2017-03-17 06:00 Utrikes Är varg eller skogsren viktigast? I Finland ställs frågan om varg eller skogsren är viktigast. Varg finns i många länder, men inte skogsrenen.
Publicerad 2017-03-16 19:00 Lodjur skyddsjagas på större område Länsstyrelsen i Jämtland har beslutat att skyddsjakten på de två lodjuren inom Handölsdalens sameby får ske i ett utvidgat jaktområde, eftersom lodjuren som river renar gått undan längre bort. Det utvidgade området berör även Mittådalens sameby i Härjedalen, Jämtlands län. Skyddsjakten får pågå fram till den 24 mars.
Publicerad 2017-03-16 15:17 Opinion M-sveket mot jägare och skyttar Under tisdagen röstade Europaparlamentet för EU:s nya vapendirektiv. Närvarande ledamöter från Centern, Liberalerna, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna röstade mot förslaget medan företrädare för det svenska vänsterblocket, inklusive Feministiskt initiativ röstade för. Även Moderaterna röstade för vapendirektivet!
Publicerad 2017-03-16 12:48 Skyddsjakt på lo i Tåssåsens sameby Länsstyrelsen i Jämland har onsdagen den 15 mars beslutat om skyddsjakt efter ett lodjur i Tåssåsens samebys vinterbetesområde.
Publicerad 2017-03-16 10:04 Länsstyrelse tonar ned om illegal jakt Länsstyrelserna har kritiserats av åklagare Christer Jarlås, som menar att de inte prioriterar att arbeta mot illegal vargjakt. Länsstyrelsen i Örebro har därför bjudit in Christer Jarlås för att föra en dialog kring frågan, skriver Sveriges Radio P4 Örebro.
Publicerad 2017-03-16 09:57 Samer vill ha bättre stöd för rovdjursjakt I måndags träffade miljöminister Karolina Skog (Mp) sametinget i Kiruna, där de bland annat diskuterade toleransnivåer för rennäringen. I ett uttalande skriver Svenska Samernas Riksförbund att de, liksom sametinget, anser att begreppet måste införas på förordningsnivå.
Publicerad 2017-03-16 09:40 SD vill trycka på om viltdelegationer För snart en månad sedan beslutade Regeringen att utöka viltförvaltningsdelegationerna med två platser för representanter för mijö- och naturintresset, vilket betyder att de ledamöterna nu är dubbelt så många mot jägar- och markägarintresset. I ett pressmeddelande från Sverigedemokraterna kritiseras detta.