Foto: Mostphotos En hamiltonstövare dödades nära Mullsjö. (Arkivbild)

Jakthund dödad av varg

Angreppet skedde fyra kilometer nordost om Mullsjö i Jönköpings län.

Det rapporterade länsstyrelsen i Jönköping under söndagskvällen. Det var en hamiltonstövare som fick sätta livet till. Länsstyrelsen genomförde en besiktning av hunden under eftermiddagen.

Revir i närheten

I trakterna av Baremosse finns sedan några år tillbaka ett vargrevir som sträcker sig både in i Habo och Mullsjö kommuner men även Tidaholms kommun. Om vargen som dödade hunden kommer från reviret är oklart, skriver Västgöta-Bladet.

– Om det är en varg som sedan tidigare finns i området eller om det är någon som kommit vandrande är svårt att säga. Även om det ligger nära till hands att tro att det är någon från det närmaste reviret, säger Linda Andersson, vilthandläggare på länsstyrelsen i Jönköping till tidningen.

Tre tackor i november

Den 5 november dödades tre fårtackor av varg väster om Gislaved. Analys av de prover som då togs visade på att angreppet orsakades av en varg född i Ripelångenreviret i Västra Götalands län. Vargen har inte noterats tidigare i Jönköpings län.