Syftet är att minska den stora hjortstammen som orsakar skador på jordbruksgrödor och betesmarker. Tillståndet gäller under sommaren, utanför den ordinarie jakttiden, skriver Nacka Värmdö Posten.
– Det är ett välkommet besked. Dovhjortarna är ett stort problem för lantbruket här, säger Stina Molander på Östanviks gård, som tillsammans med Per Fjärdhäll sköter jordbruket på ön sedan 2015.
Skadorna ökar kraftigt
Enligt Länsstyrelsen i Stockholm står dovhjorten för en allt större andel av skördebortfallet i länet. I Jordbruksverkets rapport för 2023 anges att 31 procent av skördeförlusterna orsakats av dovhjort – en ökning från 14 procent år 2020.
På Nämdö uppskattas vinterstammen till cirka 290 individer. Under höst och vinter skjuts cirka 100 hjortar av lokala jägare, men stammen har ändå förblivit för stor. Nu får kalvar födda 2024 skjutas fram till sista juni, och även nattetid under juli och augusti – dock endast ett djur per tillfälle och bara i grupper om minst fem djur på fält med oskördad gröda.
Inplanterade på 60-talet
Dovhjortarna sattes ut på Nämdö på 1960-talet i jaktsyfte. Redan på 1990-talet inkom klagomål om att stammen var för stor. Eftersom dovhjorten inte simmar vidare som älg och rådjur, och håller sig i flock, ökar trycket på betesmarker och grödor.
– Djuren är dessutom magrare än på fastlandet. Vi behöver skyddade grödor för våra lamm, säger Molander till tidningen.