Foto: Shutterstock För att uppmuntra jägare att delta i vildsvinshelgen och lämna in fällda vildsvin lockar kommunerna med jakttorn och presentkort.

Vildsvinshelg i Uppsala län – för femte gången

I helgen jagas det vildsvin på många håll i Uppsala län. Det är femte året i rad som en samjakt genomförs i flera kommuner samtidigt.

Samjakten i kommunerna Tierp, Östhammar och Älvkarleby i norra Uppsala län genomförs i samarbete med Jägarnas Riksförbund, Svenska Jägareförbundet och Lantbrukarnas Riksförbund.

Förra året deltog cirka 300 jägare. Tyvärr var det snöstorm så jakten gick inte riktigt så bra som man hade hoppats, men drygt 400 kilo vildsvinskött kunde därefter serverades som färs, korv och rökt karré i kommunernas verksamheter.

Jakttorn lottas ut

Precis som tidigare jagar jaktlagen i år på egna marker och jägarna har möjlighet att på ett smidigt sätt skänka fällda vildsvin till kommunerna. För att uppmuntra till det lockar kommunerna med jakttorn och presentkort.

I Tierps kommun kommer det jaktlag som lämnar in flest eller störst vildsvin att belönas med ett jakttorn. Ytterligare två jakttorn lottas ut bland de jaktlag som har deltagit och rapporterat in sitt resultat, vilket Jakt & Jägare har rapporterat tidigare.

Presentkort delas ut

Älvkarleby kommun väljer att i stället dela ut presentkort på 1 000 kronor som tack till alla som skänker vildsvin.

För varje inlämnat vildsvin – som uppfyller vissa kriterier – i Östhammars kommun får jägaren ett presentkort på 200 kronor. Och för de jaktlag som efter samjakten rapporterar in via Jägareförbundets formulär att de har deltagit i jakten lottas tre lokalt byggda jakttorn ut.

Kommunens viltvårdare deltar

För andra året i rad passar också Knivsta i södra Uppsala län på att uppmana jägarna i kommunen att jaga vildsvin. Kommunens viltvårdare jagar samtidigt på den kommunala marken. Bland de jaktlag som deltar i jakten kommer tre jakttorn att lottas ut.