• Älgskadefondsföreningen

Desinformation om vargar i Lillhärdal

Rovdjursföreningens påståenden om renskötseln dementeras

AktuelltPublicerad: 2016-01-20 10:02

Rovdjursföreningen desinformerar om vargarna som ska avlivas i Tandsjöreviret i Härjedalen och renskötseln i området. Styrelseledamoten och facebookansvarige i föreningen, Jan Bergstam, påstår att markerna nästan aldrig tidigare använts för renbete. Det dementeras av både länsstyrelsen och en av de inblandade samebyarna.

Två nya vargar har konstaterats i det gamla Tandsjöreviret utanför Lillhärdal i Jämtlands län. De ska avlivas eftersom renskötseln har sina renar gående på vinterbete där.
Fyra samebyar har betesrätt i området. Det är Handölsdalen, Tossåsen, Mittådalen och Ruvhten Sijte. Det finns till och med avtal skrivet mellan samebyarna de stora skogsbolagen.

Felaktig information
På måndagen listade rovdjursföreningens Jan Bergstam de olika skyddsjakter på varg som beslutats i Jämtland, i en text på föreningens facebooksida. Bergstam skriver:
”De två södra vargarna finns i ett område öster om Lillhärdal på marker som Handölsdalens sameby i år vill använda till vinterbete. Området har nästan aldrig tidigare använts, men just i år när vargarna tagit området i besittning ska renarna dit.”

”Just därför tömde vi reviret”
– Det var ju också en formulering, säger Mikael Wallén på naturvårdsenheten vid länsstyrelsen i Jämtland, om Bergstams påstående.
– Fyra samebyar har avtal med skogsbolagen om reservbeten i området. Just därför tömde vi reviret på fyra vargar i fjol. Samebyarna har haft renar där förut, så varför skulle de inte få ha det nu, säger Mikael Wallén.

Släpptes i ”vargfritt område”
Han pekar på att renägarna som släppte ut renar i området i år, gjorde det just eftersom området bedömdes vara fritt från varg.
– Nu har vi dokumenterat ett nytt vargpar i området och naturligtvis finns det både skadade och dödade renar. Dessutom skingras hjordarna. Det är inget konstigt i att renägarna behöver skyddsjakt för att samla renarna, säger Mikael Wallén.

Visst har renar betat där
Richard Åström i Handölsdalens sameby tillbakavisar också Bergstams uppgifter:
– Sedvanerätten, att vi fick ha våra renar i området, frågasattes i början av 1990-talet av bland annat skogsbolagen. Då ledde till att det skrevs ett förlikningsavtal mellan skogsbruket och samebyarna. Vi har utnyttjat området både före och efter det avtalet, senast 2004, säger Richard Åström.

Därför behövs alternativa marker
Han menar att kommentarer av det slag som Bergstam lagt upp på Facebook bottnar i okunskap om hur rennäringen fungerar.
– Renskötsel bygger på att man alternerar mellan olika områden, dels beroende på snödjup och dels med tanke på hur hårt området betats.
Rickard Åström pekar på att lavar växer med cirka 1,3 millimeter per säsong, alltså väsentligt mindre än exempelvis gräs. Därför går det inte att ha renarna gå i samma områden år efter år.
Dessutom kan snö och is stoppa betesmöjligheterna helt och då krävs de andra marker.

Sökte skyddsjakt i flera år
– Det söktes skyddsjakt på vargarna i Tandsjöreviret i flera år, just av anledningen att vi ville utnyttja marken för renbete. Det finns ingen renägare som frivilligt flyttar sina renar till områden med varg, säger Rickard Åström.
Han framhåller också det övriga rovdjurstryck som näringen tyngs under.
– Ta järven till exempel, den har i dag gynnsam bevarandestatus just för att den finns i renskötselområdet, konstaterar Rickard Åström.

Få stora vägar
En annan anledning till att markerna kring Lillhärdal är attraktiva för rennäringen är att området nästan inte har några stora vägar.
– På andra ställen i länet har vi stora problem med renar som dödas av bland annat turisttrafiken, säger Rickard Åström.
Jakt & Jägare har sökt Jan Bergstam för en kommentar.

Kommentarer

Klicka här för att skriva en kommentar

Din kommentar kommer att granskas innan den visas i listan med kommentarer.

Skriv en kommentar

Dina uppgifter

Dina uppgifter

24. Till #23 Calle Seleborg

2016-01-25 08:16

Tyvärr tror jag att klimatfrågan och frågan om matbrist i världen är sammankopplade på fler sätt än att man kan ta det ena eller det andra. Jag är rädd att vi måste tänka klimatsmart gällande i stort allt vi gör. En stor anledning till att jag tagit jägarexamen och är medlem i båda våra jägarorganisationer är att jakt är det enda klimatsmarta jag gör som känns roligt. Något jag vill ha möjlighet att fortsätta med. De som värnar vargen kan inte ha klimatsmart tänk på första plats direkt, vilket inte alla har naturligtvis. Om vi har konkurrens, om än så liten, i toppen av näringskedjan så innebär det att vi måste ha fler djur vid liv samtidigt, vilket är negativt för klimatet. Samma resonemang kan naturligtvis användas med vargens hot mot den ekologiska tamdjurshållningen. Jag är naturligtvis medveten om att om vargen fick finnas utan människa så skulle klimatet må bättre, jag är bara böjd att sätta människa framför varg, det är den stora vattendelaren i vargfrågan. "Tyvärr" tror jag att även vargvärnare sätter människan i främsta rummet, men bara så länge människan är någon dom känner till. Glesbygdsbefolkningen är ju nästan en myt för dessa människor.

23. En enkel fråga till Per B

2016-01-21 22:16

Du försvarar ju vargen ganska ofta. Jag har full förståelse att du är trollbunden och fixerad vid ett karismatiskt djur. Jag har försökt att få Naucler och Jan B. att svara på följande fråga. Ett enkelt Ja eller Nej räcker.
Vår självförsörjningsgrad på mat är den lägsta vi någonsin haft.
Är det då rätt att de som producerar inhemsk mat ska bära huvudkostnaden för svensk rovdjurspolitik? Ja eller Nej?
För övrigt är det min personliga åsikt att matfrågan är större än klimatproblemet. Mer människor kommer att dö av svält än av väderfenomen under detta århundrade.

22. Per B.

2016-01-21 14:38

Så här står det på srf's offentliga facebook..
"En trevlig ton och saklighet är ledord för kommentarerna av våra Inlägg. Övriga kommentarer tas bort."

Tycker du verkligen och i ärlighetens namn, att det stämmer med Jan Bergstams artikeltext..
Sedan så florerar, och raljerar div. skribenter och värnare på värsta tänkbara vis..
Utan att bli borttagna, raderade eller blockerade.

Problemen med varg i Lillhärdal med omnejd började på våren/sommaren 2009, då tiken M.09.09 från fulufjäll slog sig ner i området.
Sedan så eskalerade allt, bara att googla och läsa på.
Resten vet vi om, kring alla turer om området.

Men att som Jan Bergstam gör, misskreditera dom samer som har renskötsel som näring, är ju nära på förtal.
Det som sker på srf's facebook är ju på gränsen till uppvigling, och rent osmakligt.

Den gode Jan Bergstam fick väl även på tafsen av länsstyrelsen i jämtland, samt av sameradion för deras uttalanden om samer..

Så var Per B...

Finner du deras ledord i denna frågan.?

21. # 19 Per B

2016-01-21 14:37

Jag är beredd att hålla med dig.

Naturskyddsföreningens desinformation i "kosaken" är betydligt allvarligare än att Jan Bergström, ännu en gång, använder all sin journalistiska kompetens för att elda på sina "soldater".
Hade han haft rent samvetet hade han enkelt kunnat svara här på JoJ istället för att använda dig som försvarsadvokat.

Det som bekymrar mig är hur du, expert som du är på området, väger dina ord när du, som du uttrycker dig, försöker utreda missförstånd i NFs miljöbudskap. Jag ser fram till den dagen media finner det riktigt gräva lika djupt i de s.k. ideella miljöorganisationernas "byk" som i en del fackföreningsorganisationers. Jag tror faktiskt att det bara är en tidsfråga innan det inträffar och det trots att V och MP har en klar majoritet bland de "grävande" journalisterna.

Precis som i fallet Jan B/Rovdjursföreningen så är det Naturskyddsföreningen sysslar med när Johanna påstår att svenska kor är ett större hot mot klimatet och den svenska biologiska mångfalden än transportsektorn ren och skär desinformation och det hoppas jag att de av föreningens medlemmar som är intresserade av svensk naturs väl och ve sätter stopp för på föreningens riksstämma i juni.20. Till Reply #16

2016-01-21 11:19

Ja visst är det otroligt, men sån är vargen. Den söker sig till födan för att den är hungrig. Att lägga sig och självdö är liksom inte ett alternativ tycker vargen. Sverige är för litet för varg och människa och jag tänker inte flytta på mig.

19. Moilanen

2016-01-21 11:19

Återigen, vari ligger desinformationen? Att markerna ”nästan aldrig” använts (som jag antog eftersom det är det som framhålls i ingressen)? Eller består den i att vargarna ska dit just nu för första gången sen 2004? I vilket fall, nu får du ha din lilla vendetta med Jan B för dig själv. Det känns viktigare att försöka förklara, utreda missförstånd och rätta felaktigheter i den Facebook-diskussion som Mats S Johansson länkar till nedan. Det är märkligt och lite sorgligt att se att det till viss del är samma människor som förekommer i den diskussionen som i den om vargen, och att skepticismen mot etablerad och allmänt vedertagen klimatforskning är lika stor som den är mot vargen…

Svar direkt:
Bergstam målar upp en bild av att renskötarna ville dit med sina renar eftersom ett nytt vargpar dykt upp i området. Sanningen är istället att samebyarna sökte skyddsjakt i flera år på vargarna i Tandsjöreviret. Förra året avlivades fyra stycken. Då var markerna "vargfria" och det gick att köra dit renar igen.
Det visade sig dock att två nya vargar dykt upp.
I övrigt hänvisar jag till min artikel: Markerna har använts som renbeten både före och efter avtalet mellan samebyarna och skogsbolagen, senast 2004.
Tycker du, Per B, att det är hederligt att beskriva saken som Bergstam gjort?
Någon personlig vendetta handlar det inte om. Det handlar om att Rovdjursföreningen sprider uppgifter som syftar till att skapa misstro mot renskötseln, alltså människor som försöker överleva på en grön näring. Ett fenomen som är viktigt att lyfta fram.

Mikael Moilanen, reporter

18. 16 Reply

2016-01-21 10:53

Hotet är ju naturligtvis att vargarna DÖDAR RENAR, SKINGRAR RENHJORDEN OCH SKADAR RENAR SOM FÅR LIDA NÅGOT OERHÖRT! Vargarna följer naturligtvis efter renarna oavsett hur stor marken är. Det borde ju vem som helst förstå, utom rovdjursälskare som blundar för sanningen och hela tiden (medvetet?) lägger skuld på annat än rovdjuret som orsakar skadan.

17. För övrigt ett ganska korkat resonemang

2016-01-21 09:23

Om man hållit renarna borta i 11 år för att undvika varg och fått genomföra skyddsjakt på fyra vargar, varför skulle man då efter att det konstaterats att det finns 2 vargar i området helt plötsligt släppa renar på området?
Såklart har dom släppt renarna i tron att det var fritt från varg men som vanligt underskattas ju vargstammen även av oss som faktiskt försöker ta reda på hur många det finns. Det är skillnad på att vara felinformerad och att vara felinformerande.
Jan Bergstam är naturligtvis medveten om omständigheterna men väljer uppenbart att uttrycka sig raljant och slarvigt för att misstänkliggöra. Riktigt uselt av en person som är ansvarig för en stor del av kommunikationen i en organisation som kallar sig svenska rovdjursförening!

16. @mikael Moilainen

2016-01-21 09:22

Helt rätt att i texten nämns det du påpekar i direktsvaret, kommenterade utan läst ordentligt den här sidan är inte helt optimerad för läsning i mobilen.
En annan intressant fråga är hur två stycken vargar kan utgöra ett sådant hot på en yta av ca 100km2 (åtminstone grovt räknat på Google maps)?

15. Noen...

2016-01-20 17:32

...miss forstår og andre VIL miss forstå. Spesielt når de blir klemt litt mot veggen med sannhet.

14. Tankar

2016-01-20 17:32

Vet inte riktigt hur Jan B tänker, klart att det finns renar, om det finns vargar. Vad ska de annars äta? Fjällrävar och diverse lavasorter?

13. Per B

2016-01-20 17:12

Som framgår av artikeln stred samebyarna i flera år för att få skjuta vargarna på renbetesmarkerna i Lillhärdal. Jan Bergstam påstår i sin text att man ville använda området bara för att vargarna är där. Sanningen är att fyra vargar avlivades och sedan skulle det vara vargfritt, och då körde man dit renar. "Nästan aldrig använt" är desinformation när man vet att området varit renskötselområde både före och efter förlikningsavtalet mellan samebyarna och de stora skogsbolagen. Det skrevs i början av 1990-talet, vilket också framgår av min artikel.

12. #9. Be Jan Bergstam Rovdjursföreningen att definiera...

2016-01-20 16:42

På måndagen listade rovdjursföreningens Jan Bergstam de olika skyddsjakter på varg som beslutats i Jämtland, i en text på föreningens facebooksida. Bergstam skriver:
”De två södra vargarna finns i ett område öster om Lillhärdal på marker som Handölsdalens sameby i år vill använda till vinterbete. Området har nästan aldrig tidigare använts, men just i år när vargarna tagit området i besittning ska renarna dit.”

11. Takk T3.

2016-01-20 16:41

Bra du får meg på rett spor. ;-)

10. Till #9

2016-01-20 16:41

Jag tror du finner nyckeln till desinformationen att det låter som att renarna släppts på området för att det bedömts finnas varg där. I själva verket, i alla fall framgår det av Mikael Moilanens artikel som så, släpptes renarna för att 4 vargar tagits bort efter att inte ha varit där pga varg sedan 2004. Efter att renarna släpps så konstateras 2 nya vargar. Jan Bergstams inlägg på facebook är utformat för att misstänkliggöra beteende att släppa renar när det är precis tvärt om man agerat. Man har inte släppt renar där det finns varg.

9. Definiera "nästan aldrig"

2016-01-20 15:47

Vari ligger desinformationen? Hur sällan ska markerna användas för att det ska betraktas som ”nästan aldrig” enligt artikelförfattaren?

8. 7#

2016-01-20 15:28

Kära Per. Han menar att Jan Bergstam berättade det där. Ej Gunnar.

7. 6 # Er du sikker på at du hørte rett her?

2016-01-20 14:59

Jeg var ikke på plass slik at dette er klart fra starten. Men jeg holder Gunnar for å være oppegående på antallet varg i sitt len. Derfor undrer jeg om du ikke hørte feil?

Om du sier at han presenterte at det burde jages på 100 vargar så ville nok dette stemme bedre?

6. Inför...

2016-01-20 13:42

...Gunnar Glörsen påstod han under manifestation på torget i Karlstad att det finns bara 100 vargar i Värmland när det finns det dubbla och förmodligen mer där till.

5. Gammel kjent teknikk

2016-01-20 11:54

"Når en løgn blir gjentatt mange ganger blir det en sannhet" sitat fra Mein Kamp.
Boken som en kjent person har skrevet og som for kort tid tilbake ble nyutgitt og utsolgt på noen timer.
Og det viser seg gang på gang at dette faktisk stemmer. Tenker vi etter er det utrolig mange slike senarioer vi har sett gjennom årene.
Den største var kanskje Povels bilder og film for UN med kjemiske våpen i bevegelse styrt av Saddam?
Ingen har til nå kunnet finne disse kjemiske våpen.

4. Halvsanningar kontra helsanningar

2016-01-20 11:51

Intressant detta med vad som är desinformation, halvsanningar resp helsanningar!
Den ena påstår att marken inte varit använd & den andra menar att den visst varit regelbundet använd.
Frågan hur man skall tolka följande direkt saxat ur artikeln "Vi har utnyttjat området både före och efter det avtalet, senast 2004, säger Richard Åström",.
Är det ett "regelbundet" nyttjande, eller klassar man det som att det var länge sedan?
Om man nu väntat 11 år, så uppkommer naturligtvis frågan om behovet att just i år nyttja detta område och då dessutom när det "råkar" finnas varg där som då per automatik måste tas bort?

Svar direkt:
Om du läser artikeln ser du att samebyn i flera år ansökte om att få skyddsjakt på vargarna i området. Dessa vargar avlivades i reviret förra året och därefter körde samebyarna dit renar. Nu har det alltså dykt upp två nya vargar.
Mikael Moilanen, reporter

3. Vilken nyhet

2016-01-20 11:14

Det hade väl varit en större nyhet om rovdjursföreningen INTE kommit med desinformation. Det är ju det de sysslar med huvudsakligen av sin tid.

2. Rovdjursföreningen och Naturskyddföreningen m.fl...

2016-01-20 11:14

...har satt desinfomation i system. Hos dem kallas det opinionsbildning. Mikael Karlsson var förutseende och såg möjligheterna som ligger i Facebook, Twitter, internetbaserade underskriftskampanjer, m.m. Under hans ledning blev det viktigare för Naturskyddsföreningen att höja det officiella medlemstalet än att skydda svenska natur. Taktiken har varit lika enkel som förödande för den svenska biologiska mångfalden.
- Rensa ut dem i styrelsen som genomskådar taktiken och inser att en strategi byggd på halvsanningar en dag kommer att avslöjas. (men då har ju toppen redan avancerat i EUs miljöhierarki)
- Satsa på signalarter (varg (vilda hundvalpar i allmänhetens ögon), sälungar (stora oskyldiga ögon), vitryggad hackspett och skarv för att styra över debatten från fakta till känslor.
- Trixa med siffror och statistik. (ex. mät miljöeffekt per kilo mat fast alla vet att vi lever av kilokalorier, "glöm" att redovisa nedbrytningstid när metan påstås vara flera gånger farligare än CO2, påstå att småskaligt fåruppfödning ökar när vargstammen ökar, ...)

Resultat:
- Man offrar Mellansveriges unika biologiska mångfald för att "rädda" ett tiotal vargar.
- Ett flertal fågelarter plus ålen hotas som ett resultat av att man motsäger sig förvaltning av skarv och säl.
(listan kan göra mycket längre)


På Naturskyddföreningens FB-sida pågår just nu en intressant "debatt" där NFs desinformation om köttets farlighet för miljön avslöjas. Inte av en granskande media givetvis, utan av enskilda, gott insatta, personer.
Taktiken hos NF ser ut att vara "tystnad". (inlägg från besökande (Åsa Hugosson)) https://sv-se.facebook.com/naturskyddsforeningen/posts_to_page/

1. Sanningen räcker uppenbarligen inte

2016-01-20 10:27

När alla som följer rovdjursföreningen får se detta i sina mobiltelefoner ökar samehatet och jägarhatet i samhället. Några dementier från rovdjursföreningen kan vi inte vänta oss och jag tror inte att andra värnarorganisationer hjälper till när det tar flera veckor att gå ut och meddela att man tar avstånd från våld som drabbar i alla fall en av dessa grupper, våld mot samer belyses aldrig har jag fått för mig i alla fall inte i min del av landet. Kan vi få ut detta i riksmedia på något sätt så att dessa uppenbara lögner kommer fram? När ledande personer i organisationer far med osanning måste dessa organisationers trovärdighet sjunka i allmänhetens ögon. Tyvärr anspelar dom på hjärtesträngar hos vänliga människor i allmänhet och trovärdigheten ökar på grund av oemotsagda lögner.

  • Annons Knivar nu
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • AnnonsKnivar.nu
  • AnnonsChevalier
  • AnnonsEngelsons
  • AnnonsFähallen Jakt AB