Foto: Charlotta LöfgrenKlubbens nuvarande ekonomiska situation diskuterades en hel del under Dreverstämman.

Samförstånd på Dreverstämman

Trots stormarna i Svenska Dreverklubben blev Dreverstämman, som ägde rum i Uppsala i lördags, en lugn tillställning. Det enda ovanliga som hände var att en före detta styrelsemedlem inte beviljades ansvarsfrihet.

Valberedningen hade bett Svenska Kennelklubbens Anso Pettersson att vara mötesordförande, eftersom hon skötte samma uppgift på ett utmärkt sätt under Dreverklubbens extrastämma i december. Och stämman hade inget emot att välja henne även denna gång.
Det var så klart klokt att se till att ordförandeklubban sköttes av en person med stor kunskap om föreningsteknik, med tanke på allt som har hänt under det senaste året.

Ett stormigt år
Jakt & Jägare har tidigare rapporterat om handgemänget under förra årets Dreverstämma, att i princip hela styrelsen avgick i höstas, att ett miljonbelopp saknas på ett av klubbens konton och att en medlem skrek grova könsord på ett medlemsmöte i Jönköping nyligen.
För att bland annat förhindra att det sistnämnda upprepades i Uppsala var även juristen och sekreteraren i SKK:s föreningskommitté, Fredrik Bruno, på plats på Scandic Nord i lördags. Han upplyste delegaterna om att självklart får medlemmar ha olika åsikter, men de ska framföras i en respektfull ton. Något annat är inte acceptabelt.
Efter det var stämningen rätt spak.

Ingen ansvarsfrihet för polisanmäld
Det enda ovanliga som hände var att en före detta styrelsemedlem, som är polisanmäld och misstänkt för grov förskingring och trolöshet mot huvudman, inte beviljades ansvarsfrihet.
Dreverklubbens nuvarande ekonomiska situation diskuterades förstås en hel del. Centralstyrelsen fick bifall till att höja medlemsavgiften, att lokalklubbarna vid behov ska låna ut pengar och att bilda en kommitté som ska utreda ifall Dreverstämman i framtiden ska hållas vartannat år i stället för varje.

Biföll valberedningens förslag
Inga motkandidater föreslogs utan valberedningens förslag på ledamöter i centralstyrelsen fick bifall. Det innebär att de som var uppe för omval sitter kvar och att styrelsen utökades med en ordinarie ledamot, Stefan Persson från Stockholms läns Dreverklubb, och en suppleant, Charlott Johnsson från Kalmar Dreverklubb.
– Jag hoppas för klubbens skull att det blir fortsatt lugnt och att styrelsen får arbetsro så att vi kan utveckla klubben. För utmaningar saknas inte, kommenterar omvalde ordföranden Magnus Enocson.

Positiv anda
Han är nöjd med samförståndet på stämman som han tycker var välarrangerad.
– Efteråt hade vi en mycket trevlig middag i en positiv anda, beskriver Magnus Enocson.

Dela på facebook
Dela på twitter
Dela på print
Dela på email
Ämnen i artikeln
Liknande artiklar
Hämtar artiklar ...

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Fyll i din e-postadress och godkänn villkoren så får du automatiskt ett mejl varje dag med de senaste nyheterna.

Opinion

Hämtar artiklar ...