Folkbladet skriver om en tidigare ostraffad man i Västerbotten som är både jägare och sportskytt. I samband med en husrannsakan fann polisen ett flertal vapen hos honom.
Ett finkalibrigt kulgevär och en startpistol, en revolver, som gjorts om för att avfyra skarpa skott. Båda vapnen är av kaliber .22LR.
Förnekade brott
Mannen förnekade brott och menade att han, i händelse av fällande dom, borde dömas för ett ringa brott. Dessutom hävdade han att geväret inte var hans och att hade det i förvar för att föröka förbättra vapnets träffsäkerhet. En lånelicens ansökte han inte om eftersom han bara skulle förvara vapnet i ett dygn.
Revolvern, menade han, var inköpt på en loppmarknad som ett prydnadsvapen. Att den var möjlig att skjuta med sade han sig inte känna till.
Grovt vapenbrott
Men tingsrätten gav inte mycket för förklaringarna och skriver i domen:
”Mannen (red. anm.) förekommer inte i belastningsregistret. Vapenbrott är emellertid ett brott av sådan art att påföljden ska bestämmas till fängelse om inte särskilda omständigheter talar för en annan påföljd.”
Samtidigt hade den dömde tur tidsmässigt då en skärpning av straffskalan för grovt vapenbrott, bland annat med hänvisning till gängkriminaliteten, resulterat i att straffet höjts från tre års fängelse till fem år. Men detta skedde efter det att mannen avslöjats med de illegala vapnen.