Bakgrunden är att nuvarande beslut löper ut den 15 maj 2026. För att småviltsjakten ska kunna fortsätta krävs ett nytt beslut enligt rennäringslagen och rennäringsförordningen.
Enligt länsstyrelsen har de nya reglerna tagits fram efter dialog med berörda parter och syftet är att skapa en mer rättssäker och enhetlig hantering i hela länet.
Tydligare
– Det ska ge ökad tydlighet och förutsägbarhet för både jägare och samebyar, bland annat när det gäller vilka områden som kan undantas från jakt, skriver länsstyrelsen.
Bland förändringarna märks att fler områden ska upplåtas för småviltsjakt. Samtidigt införs en enhetlig kvotering i samtliga jaktområden i länet.
Beslutet innebär också att områden som bedöms ha särskild betydelse för renskötseln ska kunna undantas från jakt under begränsad tid direkt genom beslutet.
Ripsnarning tillåts
En annan förändring är att ripsnarning blir tillåtet.
Länsstyrelsen framhåller att förändringarna ska bidra till hållbar jakt och god förvaltning av viltstammarna, samtidigt som jaktupplevelsen förbättras.
De nya villkoren gäller under perioden 25 augusti till 15 maj varje år och beslutet sträcker sig som längst till den 15 maj 2029. Under den första hösten med de nya reglerna kommer länsstyrelsen dessutom att bedriva riktad tillsyn i de områden som öppnas upp för jakt.
– Allt för att bidra till en kontrollerad och fungerande jakt, skriver myndigheten.