Publicerad 2021-08-17 12:31 45-kilo tung varghane sköts på Orust En varghane på 45 kilo avlivades vid skyddsjakt på Orust under tisdagsmorgonen. Allt tyder på att det rör sig om den individ som dödat ett 50-tal får, men länsstyrelsens besiktningsman utesluter inte att det finns fler fårdödare i trakten.
Publicerad 2021-08-17 09:36 Fårdödande Orustvarg sköts tidigt i dag Vargen som har dödat ett 50-tal får i Bohuslän sedan den 5 juli är sannolikt avlivad. Djuret sköts under skyddsjakt på den södra delen av ön Orust under tisdagsmorgonen.
Publicerad 2021-08-16 13:20 Två får vargdödade utanför Edsbyn En tacka och ett lamm har påträffats döda vid fäboden Västbo utanför Edsbyn i Hälsingland. Enligt länsstyrelsens naturbevakare råder det inget tvivel om att det rör sig om ett vargangrepp.
Publicerad 2021-08-16 12:48 Tre döda lamm vid vargattack i Dalarna Tre lamm vargdödades under fredagen i en hage norr om Rättvik i Dalarna. Dna-prover har skickats till Statens veterinärmedicinska anstalt, SVA.
Publicerad 2021-08-13 11:07 Skyddsjakten förlängs på vargdrabbad ö Tiden för skyddsjakt på vargen som dödat ett 50-tal får i Bohuslän förlängs till och med 12 september. Enligt länsstyrelsen kvarstår vargproblemet.
Publicerad 2021-08-13 10:22 Tre tackor vargdödade i Töreboda Natten till i dag vargdödades tre tackor i Fägre, Töreboda kommun. ”Det är svårt att säga varifrån vargen kommer, det kan röra sig om något av reviren i närheten eller en ensam individ”, kommenterar besiktningsman Gillis Persson.
Publicerad 2021-08-12 09:52 Ytterligare tre får vargdödade på Orust Vargen i Bohuslän har dödat igen, under natten till i dag angreps tre tackor öster om Myckleby på Orust. Samtidigt pågår en skyddsjakt som nu kan komma att förlängas.
Publicerad 2021-08-09 09:50 Elva får dödade i vargattack på Orust Den fårdödande vargen på Orust har attackerat igen. I går morse påträffades elva döda får nära Svanesund. Länsstyrelsen vill få in observationer och rekommenderar att får skyddas med stängsel och hålls under uppsikt nattetid.
Publicerad 2021-08-05 12:20 Misstänkt vargangrepp mot häst och föl Ett sto har avlivats efter ett förmodat vargangrepp i Malmbäck utanför Nässjö. Länsstyrelsens besiktningsmän är på plats för att undersöka omgivningarna och den döda hästen.
Publicerad 2021-08-04 15:32 Överklagar stoppad skyddsjakt på varg Idre sameby går vidare med överklagan efter att förvaltningsrätten sa nej till skyddsjakt på varg. Enligt länsstyrelsen i Dalarna är det en ettårig hanvarg som stör samebyns renar.