Publicerad 2006-02-23 13:23 Opinion Sent skall (s)yndaren vakna Vi moderater har tydliggjort hur vi ser på de stora svenska rovdjurens framtid, särskilt vargens. Nu har socialdemokraterna drabbats av något som i bästa fall är yrvakenhet i sämsta fall panik. Det skriver m-politikerna Cecilia Widegren och Ulf Sjösten.
Publicerad 2006-02-22 16:51 Dags att tillåta vargjakt i EU-länder Nu finns en diskussion i EU som på sikt kan göra det möjligt att ha vargjakt utan att dras inför EU-domstolen. Det visar ett möte som hölls med intergruppen för jaktfrågor i EU-parlamentet. Vid det välbesökta mötet den 15 februari diskuterades förvaltningen av stora rovdjur och möjligheten att ha ”hållbar jakt” på bland annat varg.
Publicerad 2006-02-22 15:51 ”Kan jag jaga ripa om det är fågelinfluensa?” – Än så länge behöver vanliga jägare inte vidta några speciella försiktighetsåtgärder med anledning av risken för fågelinfluensa. Det säger Ulla Carlsson vid statens veterinärmedicinska anstalt till Jakt & Jägare. Det har kommit flera läsarfrågor om smittriskerna.
Publicerad 2006-02-21 16:34 Stark älgstam i Gästrikland Det finns omkring 8,5 älgar per 1 000 hektar i södra Gästrikland och södra Dalarna på Sveaskogs marker. Det visar den senaste veckans flyginventering. Gerhard Niebl, ansvarig hos Sveaskog för jakt, fiske och naturupplevelser i norra Bergslagen, är nöjd.
Publicerad 2006-02-21 15:34 ”Vi kan inte vänta på en rovdjursutredning” Regeringen letar nu efter en ny rovdjursutredare sedan Hans Jonsson hoppat av uppdraget. Det beskedet gav miljöminister Lena Sommestad när hon den 17 februari träffade företrädare för rovdjursvännerna, jägarorganisationerna, LRF och Fäbodbrukarna. Under mötet fanns även Naturvårdsverket med.
Publicerad 2006-02-20 15:55 Mårdhunden ska stoppas Forskare tror att mårdhundarna är på väg mot Sverige över isen från Finland. Det tvättbjörnsliknande hunddjuret är i allra högsta grad oönskat och hotar både fågellivet och småviltet. Arten ska stoppas till varje pris.
Publicerad 2006-02-20 15:13 ”Ge rätt att skjuta rovdjur 200 meter från bostäder” Kristdemokraterna vill göra det lagligt att skjuta stora rovdjur inom 200 meter från inhägnat område eller bostäder. Vid ett besök i Karlstad idag måndag gör partiet ett utspel i rovdjursfrågan. Från första mars har regeringen ändrat paragraf 28. Då blir det lagligt att fälla stora rovdjur som tänker gå till angrepp i ett boskapshägn.
Publicerad 2006-02-20 14:19 Opinion Riv upp de gamla besluten Den 1 mars måste Stig Engdahl åka in i fängelset och avtjäna sex månader för att han skyddade sin tamboskap. Man kan inte förstå rättspraxis i Sverige. Inte heller Jägareförbundets kovändning (ställningstagande) i detta ärende. Den svenska rovdjurspolitiken har under ett antal år utretts. Jägareförbundet har haft sitt ställningstagande, som har lett till att högre […]
Publicerad 2006-02-17 15:39 Skogsbolag hetsar dräktiga älgkor Skogsbolaget SCA fortsätter att jaga älg till slutet av februari, vilket kan hetsa dräktiga kor i den djupa skarsnön. Dessutom påstår jägare att den oetiska vinterjakten har skett både med hjälp av helikoptrar och skotrar. Länsstyrelsen i Västernorrland har nu fått ta emot en storm av jägarprotester mot SCA:s sena vinterjakt på älg
Publicerad 2006-02-17 12:37 Ny vargetablering i Västmanland – Rovdjurspårningen i Västmanland ger indikationer på att det är en ny vargetablering på gång mellan sjön Långsvan och riksväg 66. Det säger Lennart Abrahamsson, ordförande för Jägarnas Riksförbund, efter torsdagens möte med viltvårdsnämnden.