• Älgskadefondsföreningen

Nej till varg sprider sig

Starkt stöd för motion från Stövarklubben Västernorrland

AktuelltPublicerad: 2016-04-21 12:58

En motion om nej till varg får stöd av många distrikt inom Svenska stövarklubben. Även i de lokalklubbar där man röstat emot motionen finns ett starkt missnöje med den rådande vargpolitiken. Det visar den runtringning Jakt & Jägare gjort.
– Det går inte att kombinera vår verksamhet med en skenande vargstam, säger Peter Rönnkvist, ledamot av Stövarklubben Västernorrland och den som tog initiativ till motionen.

Den första helgen i juni håller håller Svenska stövarklubben stövarfullmäktige och en av motionerna som ska behandlas är nej till varg. Så här lyder motionen i sin helhet:

"Viktig signal"
"Motion om ett tydligt ställningstagande om Nej till varg!
Som jakthundsklubb där verksamheten helt bygger på att våra hundar skall jobba självständigt lösa i skogen, så är närvaron av varg i våra skogar något som kraftigt inskränker och i många fall omöjliggör för våra medlemmar att kunna bedriva denna jaktform.
Att vi som jakthundsklubb tydligt markerar genom att säga NEJ till varg är idag en viktig signal till klubbens medlemmar, att Svenska Stövarklubben inte kan acceptera att någon av våra medlemmar skall behöva ha varg på sin mark.
Säger vi att vi accepterar ett visst antal vargar så säger vi också i samma mening att några av våra betalande medlemmar måste bära den bördan och med det inte kan utnyttja sitt medlemskap som övriga medlemmar.
Det är idag hög tid att vi som jakthundsklubb säger NEJ! Samt är med och påverkar andra jakthundsklubbar att ta samma beslut.
Sollefteå 2015-08-19
För Västernorrlands läns Stövarklubb
Peter Rönnqvist"

"Ingen diskussion"
Norrbotten, Västerbotten och Jämtland har haft sina årsmöten och där blev det bifall till motionen från Västernorrland.
– Den stödjer vi naturligtvis. Det var ingen diskussion på mötet, säger Fredrik Nordin, ordförande i Jämtland.
Dalarna har inte haft årsmöte i distriktet ännu men i Gävleborg röstade mötet för motionen om nej till varg.

"Nu har folk tröttnat"
– Många av oss tycker att man i första hand ska gå på de beslut som regering och riksdag tagit. Men nu har folk tröttnat totalt på vargläget och därför godtog mötet motionen, säger Håkan Holmgren, styrelseledamot i Stövarklubben Gävleborg.
Även i Östergötland, Örebro och Värmland röstade årsmötena för motionen.
– Fortfarande finns det folk som tror att vargen aldrig kommer att komma till dem. Det här är ett accelererande problem och på vårt möte antogs motionen utan diskussion, berättar Christer Andersson, styrelseledamot i Värmland.

Nej i Uppland-Västmanland
I Uppland-Västmanlands stövarklubb är Lars Lundin sekreterare:
– Vi vill också ha nej till varg, men vi tror inte på ett så kategoriskt uttalanden som i motionen. Det ger motståndarna kött på benen och då är det bättre om vi kan samarbeta med LRF och andra organisationer. Det är inte så att vi tycker att varg är något positivt men vi kommer aldrig att få utrota dem. Däremot skulle allmän jakt vara bra, säger Lars Lundin.
I Västergötland och Västsvenska stövarklubben har man inte haft årsmöten ännu men i Västsvenska har styrelsen förordat bifall för motionen.

"Oerhört positiva, men..."
I Smålands stövarklubb, där även Kalmar och Öland ingår, röstade mötet nej.
– Vi är oerhört positiva till nej till varg, men vi avslår motionen eftersom vi tror mer på samarbete med alla som jobbar för så lite varg som möjligt. Vi måste agera tillsammans för att bli starka, säger ordförande Cenneth Quick.

Sympati-ja från Gotland
På Gotland blev det bifall för motionen.
– Vi sympatiserar med de medlemmar som drabbats framförallt i Mellansverige och inte vill ha varg, kommenterar ordförande Tore Timgren.
Vid Skåne-Blekinges årsmöte blev det aldrig något beslut taget om motionen om nej till varg.
– Den allmänna uppfattningen och min personliga uppfattning är att vi inte ska ha varg, men det ses som en utopi. Vi tog faktiskt inget beslut utan nu får vi fundera på hur vi ska hantera saken vid Stövarfullmäktige, säger ordförande i Skåne-Blekinge, Peter Hermansson.

"Kan inte säga ja till varg"
Peter Rönnkvist, som skrev tog initiativ till motionen, har förståelse för de invändningar som kommer från några distrikt.
– Rent politiskt är det kanske lättare att diskutera om man inte har en ren nollvision. Men det blir bara värre och värre i frågan hela tiden och Stövarklubben kan inte säga ja till varg. Den innebär ju att den som får varg på sin mark inte längre kan bedriva verksamheten och då inte har glädje av något medlemskap i föreningen, säger Peter Rönnkvist.

Kommentarer

Klicka här för att skriva en kommentar

Din kommentar kommer att granskas innan den visas i listan med kommentarer.

Skriv en kommentar

Dina uppgifter

Dina uppgifter

10. Obligatorisk viltvårdskurs i skolan!

2016-04-27 08:47

Det borde snarast införas en obligatorisk viltvårdskurs i skolan gärna som ett grundämne, så folk får en riktig bild över hur svensk viltvård och förvaltning fungerar!
Vissa personer/grupper verkar likställa oss jägare med mördare och djurplågare, vilket är en fullkomligt felaktig bild.

9. Detta är också en bra anledning till att inte vi ska ha varg i Sverige...

2016-04-25 09:49

http://www.vargfakta.se/nyheter/70-tal-finska-vargoffer-framkom-efter-arkivsokning/

8. Säger allt

2016-04-24 10:02

Titta på bilden till denna artikel. Den sammanfattar ganska tydligt den motion som säger Nej till varg. Hur någon/några ens kan reflektera på att inte bifalla denna motion är helt obegripligt. Det utesluter väl inte att vi jobbar tillsammans, snarare tvärtom.

7. Lena

2016-04-23 22:01

Om du med "lösa hundar" menar att hundarna inte är kopplade, så är svaret: Nästan allt från björn och älg till hare och ripa jagas med hund som inte är kopplad.

6. Lösa hundar

2016-04-22 22:02

En dum fåga av en novis, vad är det för djur ni jagar med lösa hundar ?

5. ja herregud

2016-04-22 22:02

när inte ens löshundsfolket fattar vad det inebär att ha ulv på marken utan ska invänta politiker å organisationer. Vad tycker ni dom uppnåt dom senaste 20 åren? Jag blir så trött.

4. Nej till varg

2016-04-22 17:15

Är det någon som tror att vi kan leva med varg och samtidigt jaga med löshund? Dom som tror på detta kan kolla med jägarna i Värmland och Dalarna. Det finns bara ett svar på den frågan och det är ett rungande nej till frilevande varg.

3. Nollvision mot varg

2016-04-22 17:15

Den vargstam vi har idag har huvudsakligen tillkommit på illegal väg. Den skandinaviska vargstammen utrotades för länge sedan. Bra initiativ från Västernorrlands stövarlubb. Förvånande att en del lokalklubbar är tveksamma. Stövarklubben är en liten aktör i detta sammanhang, skulle önska att dom större elefanterna som LRF, Kennelklubben, och största jägarförbundet gick ut med samma sak. Då skulle det bli mer slagkraftigt.

2. Bra skrivit, Peter

2016-04-22 15:31

Här skrivs en motion till Stövarfullmäktige 2016,där motionären vill sätta ner foten ordentligt för att beskriva det ohållbara för vårt Gamla kulturarv som stövarjakten är. Jag trodde att alla som äger en stövare och vill fortsätta med sådan, så skulle man ha hur lätt som helst att bifalla motionen i fråga. Det är förvånande att läsa några klubbars invändningar till motionen. Skåne Blekinge väntar till fullmäktige, kanske vill man se vart vinden blåser,Småland vill ha samarbete, ja vad bra, ta initiativ till ett sådant då med övriga hundklubbar, LRF Fäbobrukare Jägarfeörbundet?? Jägarnas Riksförbund, Rädda jakten Folkauktionen För Nyrovdjurspolitik för att nämna några. Att det skall vara så svårt att enas om ett NEJ till det som håller på att förstöra vår landsbygd och våra förorter till storstäderna. Har man tydligt och klart sagt ett NEJ till något så har man tydligt visat sin åsikt om man så bor i Skåne eller Norrbotten. Sluta vela och stryka medhårs, stöd motionen.

1. Bra motion.

2016-04-22 09:09

Alla våra nordiska jakthundsraser är hotade av den inplanterade vargstammen, Se-projekt varg, SNF.

  • Annons Hylte lantmän
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • AnnonsGarmin
  • AnnonsBearskin
  • AnnonsChevalier
  • AnnonsEngelsons