Solveig Larsson, ordförande i Jägarnas Riksförbund.
Foto:Jägarnas Riksförbund Solveig Larsson är förbundsordförande i Jägarnas Riksförbund.

Ny myndighet på gång – utredningen får mer tid

Utredningen kring en ny jakt- och viltvårdsmyndighet fortskrider. Nu har regeringen sagt ja till ytterligare tre månaders arbete.

Arbetet inför den nya myndigheten, som Jakt & Jägare skrev om 2023, skulle vara klart 31 januari nästa år. Man önskade förlängt med tre månader och det har regeringen nu godkänt. 30 april blir således det datum då den färdiga utredningen ska överlämnas till beställaren, regeringen.

Vanligt förfarande

– Det är det normala när det gäller sådana här omfattande arbeten, säger Solveig Larsson, förbundsordförande i Jägarnas Riksförbund och tillika expert i utredningen.

Mer än så kan Solveig Larsson eller någon annan inblandad inte säga, sekretess råder.

Så här skriver regeringen i sitt direktiv för utredningen:

”I uppdraget ingår att analysera om det statliga åtagandet inom jakt- och viltvårdsområdet bör omprövas och utreda formerna för samt föreslå en ny jakt- och viltvårdsmyndighet som ska ansvara för viltförvaltningen på nationell nivå.

Utredningen syftar till att säkerställa en effektiv ansvarsfördelning som främjar en långsiktigt hållbar jakt- och viltvård och som säkerställer en fungerande viltförvaltning där bevarandet av viltarter, brukande av vilt samt begränsning av skador och olägenheter av vilt beaktas. Syftet är också att förenkla utövandet av jakt samt utreda om ansvaret för vapentillstånd och för tillsyn av tillståndsprövning för skjutbanor bör flyttas.”