Foto: Basset Artésien Normand KlubbenUppslutningen var mycket god under rasklubbens aktivitetshelg den 13–14 juli. (Klicka på pilarna på bilden för att se fler bilder.)

Foto: Basset Artésien Normand KlubbenUnder helgen varvades olika aktiviteter med fokus på viltspår. Dante klarade spårövningarna galant.

Foto: Basset Artésien Normand KlubbenEfter bara en kort stunds lydnadsträning kunde många av hundarna lämnas sittandes utan koppel.

Foto: Basset Artésien Normand KlubbenInstruktörerna Anders Schönborg och Fredrik Svensson föreläste om bland annat viltspår, eftersök och drevprov. Här ses de med artésientiken Malva och Fredriks hannoveranska viltspårhund Ramse.

Foto: Basset Artésien Normand KlubbenFör alla som ville fanns möjlighet att prova på agility.

Foto: Basset Artésien Normand KlubbenEn del av söndagen ägnades åt ringträning. Här är det Thord Markström som studerar tänderna och konstaterade att de är vita och fina.

Foto: Basset Artésien Normand KlubbenHärlig stämning inför klubbmiddagen. Till vänster klubbens ordförande Bengt-Olof Svensson.

Lyckad helg för artésienfantaster

Ett 30-tal basset artésien normand och minst lika många ägare från stora delar av landet deltog i rasklubbens aktivitetshelg för en vecka sedan – trots att klubben inte har fler än cirka 90 medlemmar.
Basset artésien normand

Basset artésien normand är en mycket samarbetsvillig drivande hundras från Frankrike, med kort päls och korta ben.

I Sverige används den vid jakt efter rådjur, hjort, hare och räv. Den spårar och driver vilt med stor säkerhet, inte fort men målmedvetet och med kraftigt skall.

En utmärkt familjehund som är glad och mycket tillgiven.

2018 registrerades 26 basset artésien normand i Svenska Kennelklubben.

Fakta: Basset Artésien Normand Klubben

Lördagen inleddes med en föreläsning av erfarne instruktören Fredrik Svensson om viltspår och eftersök. Fokus låg på juridik, träning och utrustning.
Efter mycket matnyttig information förflyttade vi oss ut i skogen där det blev fika, mycket härligt hundprat och ett par olika spårövningar. Vi fick också möjlighet att se hur det går till att starta på ett viltspårprov i anlagsklass.
På eftermiddagen tränades det lydnad, enligt Barbro Börjessons modell ”Fyra lätta steg”. Återigen visade hundarna att de trivs tillsammans, både med andra hundar och människor. Bara en kort stund in på träningen kunde många hundar lämnas sittandes utan koppel.

Klubbmiddag gemensamt tillagad
Vi avslutade lördagen med en trerätters klubbmiddag som tillagades med gemensamma krafter. Klubbens styrelseledamot Mats Hellstenius fördelade och ledde arbetet i köket med god hjälp av flera av deltagarna. Mat och dryck förbereddes, blommor plockades och bord dukades, innan middagen inleddes med snittar utomhus i kvällssolen.
Under söndagen ägnade vi oss åt ringträning. Alla hjälptes åt att titta på tänder, mätte mankhöjd och gav varandra praktiska råd kring hur man visar sin hund på utställning.

Föreläsning om drevprov
Vi fick också lyssna på en givande föreläsning om hur det går till att starta på drevprov. Instruktör Anders Schönborg, tillika drevprovsdomare i Svenska Bassetklubben, lotsade oss genom alla steg: förberedelser, anmälan och hur själva provdagen och bedömningen går till. Föreläsningen engagerade och det blev en bra dialog om hur viktigt det är med meritering av hundar för att kunna bibehålla rasens jaktliga egenskaper.
Det var ett gäng trötta och nöjda medlemmar som lämnade aktivitetshelgen och Stora Segerstad Naturbrukscentrum, strax utanför Reftele i Småland, efter de två dagarna. I huvudet på många ringde nog den slogan som vi enades om var mitt i prick:
”Jägarfamiljens bäste vän, givetvis en artésien!”

 

MALIN THESTRUP
Basset Artésien Normand Klubben

Basset artésien normand

Basset artésien normand är en mycket samarbetsvillig drivande hundras från Frankrike, med kort päls och korta ben.

I Sverige används den vid jakt efter rådjur, hjort, hare och räv. Den spårar och driver vilt med stor säkerhet, inte fort men målmedvetet och med kraftigt skall.

En utmärkt familjehund som är glad och mycket tillgiven.

2018 registrerades 26 basset artésien normand i Svenska Kennelklubben.

Fakta: Basset Artésien Normand Klubben

Dela på facebook
Dela på twitter
Dela på print
Dela på email
Ämnen i artikeln
Liknande artiklar
Hämtar artiklar ...

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Fyll i din e-postadress och godkänn villkoren så får du automatiskt ett mejl varje dag med de senaste nyheterna.

Hämtar artiklar ...