Uppdaterad 2022-04-28 11:20 Lyckad manifestation mot rovdjurspolitiken drog storpublik Onsdagskvällens manifestation mot den förda rovdjurspolitiken lockade storpublik till Falun. ”Ofta har historiska uppror startat i Dalarna, det här bådar gott”, kommenterar JRF:s förbundsordförande Solveig Larsson som höll tal.
Uppdaterad 2022-04-28 15:31 Åtal väckt mot bäverjägare Nu åtalas bäverjägaren för framkallande av fara för annan efter det att en kula gått igenom fönstret till en bostad. Mannens juridiska ombud menar att skottet omöjligen kan ha avlossats av hans klient.
Uppdaterad 2022-04-27 15:55 Pappersprov i jägarexamen skrotas helt Från och med söndag den 1 maj får provledare inte längre använda de teoretiska pappersproven under examinationen av jägarelever. För nu anser Naturvårdsverket att det digitala provet är så pass stabilt att det alltid ska användas.
Uppdaterad 2022-04-28 10:45 Stor manifestation i Falun mot vargpolitiken I dag onsdagen den 27 april är det dags för den stora manifestationen för en hållbar rovdjurspolitik. Plats: Stora Torget i Falun. Tid: klockan 19.
Publicerad 2022-04-27 09:25 HA-medlem riskerar fängelse för grovt vapenbrott En Hells Angelsmedlem sitter häktad och riskerar ett längre fängelsestraff efter att har påträffats med ett avsågat hagelgevär och 20 hagelpatroner. Mannen hade också med sig amfetamin och dopingpreparat.
Uppdaterad 2022-04-26 17:54 Utrikes Ökad fara för jakthundar i Finland med fler vargrevir I Finland ökar antalet vargrevir. Därmed ökar också risken för att en jakthund stöter på en varg under den förestående jaktsäsongen.
Publicerad 2022-04-26 12:56 Leif GW Perssons jätteälg i trä snart klar Ett ton träälg till Leif GW Persson – stående om professorn själv får välja, men liggande enligt motorsågsskulptören Stefan Karlssons önskemål. Den 1:a maj avtäcks jätteälgen i Östergötland.
Uppdaterad 2022-04-25 16:43 Skabbräv på altanen kostar 725 kronor i timmen att avliva När kommunjägaren inte är ett alternativ står hoppet till lokala jaktlag. För Ann Barman i Gravefors utanför Norrköping är det viktiga att skabbräven inte ska behöva lida mer, men kostnaden kan bli hög.
Publicerad 2022-04-25 13:42 JRF svarar Naturvårdsverket om rovdjur I Sverige ska antalet stora rovdjur hållas vid gränsen för gynnsam bevarandestatus, och besluten fattas nära medborgarna. Det är två huvudpunkter i JRF:s remissvar till Naturvårdsverket angående ändringar av rovdjursförvaltningen.
Uppdaterad 2022-04-24 12:52 Opinion DEBATT: Ständiga förseningar med revideringen av älgjaktsföreskrifterna oroar I många år har Sture Nilsson väntat på att Naturvårdsverket ska påbörja revideringen av föreskrifterna för jakt efter älg och kronhjort. Nu börjar han få dåliga vibbar.