Publicerad 2022-04-05 12:06 Staten ska ta kostnaden för otjänligt älgkött – hemställan från JRF Staten och inte enskilda jägare bör stå för kostnaden för bedömning av om en fälld älg är tjänlig som människoföda. Det är innebörden i en hemställan från Jägarnas Riksförbund, JRF, till Naturvårdsverket.
Uppdaterad 2022-04-04 17:35 Utrikes Vargjakt möjlig i USA trots federalt stopp För ett par veckor stoppade en federal domare jakt på varg i USA med motiveringen att det rör sig om en hotad art. Nu visar det sig att viss jakt ändå är möjlig.
Publicerad 2022-04-04 16:45 2 månaders fängelse för skjuten fjällräv 60 dagars fängelse och jaktförbud under ett år. Det blev straffet för en norrman som sköt en av landets 300 fjällrävar i tron att det var en albinoräv som fastnade i hans fälla.
Publicerad 2022-04-04 16:07 JRF kräver högre ersättning för rovdjursskadade hundar Ägaren bör få ersättning för alla kostnader vid ett rovdjursangrepp. Det skriver Jägarnas Riksförbund i en hemställan till Naturvårdsverket efter att en motion från Värmland väckte frågan under årsstämman 2021.
Publicerad 2022-04-04 10:30 Skyddsjakt på 800 skarvar i skärgården Länsstyrelsen har beslutat om skyddsjakt på 800 skarvar i Söderhamns skärgård. Orsaken är att man vill ”förhindra allvarlig skada på de känsliga fiskpopulationerna”.
Uppdaterad 2022-04-03 10:39 Utrikes Björntavla utlöste polisinsats Nära dansk-tyska gränsen fick bilisten en chock – ute i terrängen stod en fullvuxen svartbjörn blixtstilla vid ett buskage. Men tillkallad polis konstaterade att det rörde sig om en måltavla för bågskytte.
Publicerad 2022-04-02 07:00 Opinion Med fler jägare kan vi göra än mer nytta Utbildningen av nya jägare har glädjande nog fortsatt under pandemin. Men det är inte lätt för dem att komma in i jakten, trots att de behövs. Det skriver JRF:s förbundsordförande Solveig Larsson.
Uppdaterad 2022-04-01 20:51 Offentlig webbplats öppnad för Renmarkskommitténs dokument Renmarkskommittén publicerar nu handlingar på en egen webbplats. ”Det som är viktigast för oss att förmedla är att inget är skrivet och klart”, kommenterar huvudsekreterare Lisa Englund Krafft.
Publicerad 2022-04-01 15:20 Lodjursjakten över i de flesta länen – fortsätter i norr Licensjakten på lodjur är över i landets södra och mellersta län. I norr fortsätter jakten i Västernorrlands, Jämtlands och Västerbottens län till och med den 15 april.
Uppdaterad 2022-04-02 18:09 Ny tjänst kopplar samman jägare och markägare Ett Hemnet för jakt. Så beskriver Filip Eriksson nylanserade jaktmarknad.se. Målet med initiativet är att matcha landets jägare med markägare som erbjuder jakt.