Foto: MostphotosÄlghundklubbens samarbete om hundförsäkringar med Svedea ger bland annat rabatt på premierna, slopad självriskkostnad om älghunden skadas av en älg och mer pengar till klubbens avelsarbete. Totalt 30 000 älghundar berörs av avtalet med Svedea.

Försäkringsavtal för 30 000 älghundar

Svenska Älghundklubben (SÄK), med cirka 30 000 jakthundar anslutna, har inlett ett nytt samarbete med Svedea för att erbjuda medlemmarna en rabatterad jakthundsförsäkring. Det blir ingen självriskkostnad om hunden skadas av en älg. Dessutom ger samarbetet mer pengar till avelsarbetet med älghundsraserna.

Älghundklubben har omkring 10 000 medlemmar med sammanlagt 30 000 hundar. SÄK har tio lokalklubbar och sex anslutna rasklubbar spridda över hela landet. Ett av uppdragen för SÄK är att skapa så goda förutsättningar som möjligt för medlemmarna och deras älghundar.
– Eftersom hundförsäkringspremierna på senare år har skjutit i höjden vill vi genom avtalet med Svedea erbjuda våra medlemmar en prisvärd och väl anpassad försäkringslösning för deras älghundar, säger Karl-Johan Bergmark, ordförande i SÄK.
Veterinärarvodena kan bli kostsamma för hundägare utan hundförsäkring. Det är också viktigt att hunden är försäkrad till sitt rätta värde.

Rabatt på premien och återbäring till avelsarbetet
Samarbetet ger SÄK-medlemmarna rabatt på sin hundförsäkring – men även klubben får en återbäring varje år. Dessa pengar ska användas till att arbeta med aktuella avelsfrågor för att ytterligare förbättra hälsan hos de raser SÄK representerar.
– Redan nu har vi till exempel infört självriskbefrielse om hunden skadas av älg under pågående jakt. Vi hoppas så klart att inga hundar skadas, men om olyckan skulle vara framme lovar vi på Svedea att ge ett gott omhändertagande, säger Odd Einar Bruem, chef för djurförsäkringar på Svedea.
Jägarnas Riksförbund (JRF) har redan ett samarbete med Svedea som bland annat ger medlemsrabatt. Läs mer om det här:

 

Dela på facebook
Dela på twitter
Dela på print
Dela på email
Ämnen i artikeln
Liknande artiklar
Hämtar artiklar ...

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Fyll i din e-postadress och godkänn villkoren så får du automatiskt ett mejl varje dag med de senaste nyheterna.

Hämtar artiklar ...