• Allmogejakt

Besvikelse hos LRF

AktuelltPublicerad: 2011-11-16 19:09

Lantbrukarnas Riksförbund tar emot Naturvårdsverkets utredning om skyddsjakt på varg med besvikelse,
– Jag känner starkt för människor i de bygder där rovdjurstrycket är stort och jag delar deras oro, säger LRFs förbundsordförande Helena Jonsson.

Även lokalt reagerar LRF-ledningarna. Ulric Isacson, ordförande i Dalarna, tycker att myndigheterna driver bevarandepolitiken kring vargen för hårt.
– Nu vet man inte hur länsstyrelserna kommer att tolka det här. Men här i Dalarna har vi en extrem länsstyrelse. Här krävs det snabba beslut, så att man kan ta bort rovdjur som ställer till problem. Utökad skyddsjakt är bättre än licensjakt, men här pekar Naturvårdsverket hela tiden på att det inte kommer att gå att skjuta så många vargar. Jag är besviken, säger Ulric Isacson.

Lomhörda myndigheter 
Distriksordföranden i Värmland, Dag Rogne, tycker att Naturvårdsverkets förslag är otillräckligt. Rogne är oroad över konsekvenserna om vargstammen får växa ohämmat i vinter.
– Värmland har idag en dominerande del av den Skandinaviska vargstammen men myndigheterna är fortsatt lomhörda inför hur stammens tillväxt påverkar företagande och livskvalitet på landsbygden. Det kan LRF inte acceptera, säger Dag Rogne.
Han oroas också över att det inte verkar bli någonting av med politikernas fagra visioner, att vargarna ska spridas i landet, så att bördan fördelas jämt.

”Stora negativa  effekter”
– Utöver det faktum att koncentration av varg ökar i Värmland så blir det allt mer uppenbart att utbredningen söderut och norrut inte kommer bli möjlig med tanke på de konsekvenser det leder till. Därmed kommer vårt landskap förbli kärnan i denna rovdjursstam. Detta kommer ge stora negativa effekter på möjligheterna att nyttja friluftsliv och jakt, känna en trygghet i sin livsmiljö och bedriva djurproduktion med betande djur, säger Dag Rogne.
Förbundsordförande Helena Jonsson vill att regeringen gör om och gör rätt. Hon tycker att förslaget om skyddsjakt initierad av myndigheterna är bra. Då kan varg jagas även i förebyggande syfte. Annars har hon svårt att hitta ljusglimtar i Naturvårdsverkets förslag.

Sammantaget rovdjurstryck
– Naturvårdsverket menar att man vid beslut om skyddsjakt ska kunna ta hänsyn till de olägenheter som följer av rovdjursförekomst. Samtidigt underkänner Naturvårdsverket flera olägenheter som bland andra LRF har framfört. Till exempel den stress och oro som våra medlemmar anser vara ett av de värsta problemen efter de rena skadorna. Vidare håller Naturvårdsverket fast vid att varje rovdjursart måste förvaltas art för art. Detta tycker vi är fel. För våra medlemmar är det ointressant om det är varg, björn eller lo som river djuren. Det är det sammantagna rovdjurstrycket som avgör om situationen är ohållbar eller hanterlig, säger Helena Jonsson.

Kommentarer

Klicka här för att skriva en kommentar

Din kommentar kommer att granskas innan den visas i listan med kommentarer.

Skriv en kommentar

Dina uppgifter

Dina uppgifter

5. Nu har LRF vaknat ?

2011-11-17 09:58

Oj då, nu vaknade LRF helt plötsligt.
Bra men det är väldigt sent som de nu inser detta faktum att hotet mot landsbygden är reellt. Nu krävs stort engegemang från samtliga landsbygdsvänliga organisationer för att vända denna utveckling.

4. Sent ska syndaren vakna

2011-11-17 08:42

Håller med dig Åke.
Skall nu äntligen LRF vakna.
Det är deras medlemmar som förlorar.
Hoppas han där nere äntligen vaknar.
bruter lös

3. Landsbygdens framtidsfråga nummer ett saknas

2011-11-17 08:42

Statsminister Reinfeldt har åtagit sig att förbereda Sverige för framtiden, för detta ändamål har han tillsatt en Framtidskommission. Ministrar skall leda ett antal utredningar, Annie Lööf skall leda en utredning om "Hållbar tillväxt i globaliseringens tid". I denna Framtidskommission sitter även Helena Jonsson, LRF. Men landsbygden och rovdjursproblemen ingår INTE i Sveriges framtid, enligt Reinfeldts kommission. Men det förklaras troligen med att med rovdjurshotet hängande över bygderna så finns det knappast någon hållbar tillväxt annat än av antalet rovdjur. Den tillväxten är å andra sidan globaliserad.

Det kanske kan vara en lämplig uppgift för Lööf och Jonsson att påminna statsministern om att det finns en landsbygd vars framtid är hotad av regeringens rovdjurspolitik. Påminnelsen kan lämpligen framföras som inledning på varje kommissionsmöte.

Inte för att det kommer att ändra den extremistiska svenska rovdjurspolitiken.

2. En efter en vaknar, nu var det LRFs tur.

2011-11-16 19:52

Kraftsamling alla berörda på landsbygden, annars kommer vi ingenstans. Alla vi som bor på landsbygden och har djur, vet om problemet där rovdjur finns eller är i antågande, NU GÄLLER DET ATT KRAFTSAMLA FÖR ATT HITTA LÖSNINGAR TILL STATENS ÅTERINFÖRDA ROVDJURSPROBLEM. Det fanns kloka män och kvinnor på 1800-talet, både proffesorer och kungar, men man undrar om den historiska klokheten är bortplåst. Äntligen ansluter LRF, ni är efterlängtade av många och följ upp nu i landsbygdens återerrövring i en gemensam kraftsamling.

1. God morgon LRF

2011-11-16 19:31

Synd att ni inte vaknade för femton år sedan då hade ni besparat era medlemmar mycket ångest

  • Annons Hylte lantmän
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • AnnonsGarmin
  • AnnonsZaim
  • AnnonsGyttorp Norma
  • AnnonsFähallen Jakt AB