• Pinewood

Erling brinner för de unga

AktuelltPublicerad: 2016-06-19 12:00

Till årets ungdomsledare prisades i går vid Erling Gustafsson från Bäckeboavdelningen i Kalmar Distrikt. På Jägarnas Riksförbunds årsstämma i Söderköping fick han motta utmärkelsen för sina insatser.

Motiveringen lyder: Med mycket kunskap, stort engagemang och obändig vilja har Erling under åren skapat en bra verksamhet till våra unga medlemmar. Han har förmågan att hitta nya vägar till aktiviteter som tilltalar och utvecklar ungdomarna.

Kommentarer

Klicka här för att skriva en kommentar

Din kommentar kommer att granskas innan den visas i listan med kommentarer.

Skriv en kommentar

Dina uppgifter

Dina uppgifter

1. Stötta och hjälpa ungdomar in de jaktliga/viltvårdande verksamhetena.

2016-06-21 09:13

Bra Erling!
Det utomordentligt trevligt och bra att det finns personer som brinner för att hjälpa våra ungdomar in i viltvårdens och jaktens verksamhet.

Då det gäller jägarexamen som är ett absolut lagligt krav för våra ungdomar att skaffa sig vapenlicens, så är det viktigt att vi hjälps åt att hålla nere kostnaderna.
JRF har ett bra kursmaterial. Men avtalen mellan JRF och Skytteorganisationerna om priser för lån av skjutbana, examinatorer, provledare och studieförbundens cirkelledare
kan nog vara i behov att justeras, de är i många fall hutlöst dyra på en del platser.
För ungdomarna i norr så har vi i många fall långa avstånd till godkända skjutbanor. Här önskar jag att det kan bli fler godkända skjutbanor, det finns bra banor, men som alla vet så måste de godkännas för jägarexamensprov. Vi behöver också flera examinatorer och provledare. Med detta i beaktande så är min förhoppning att JRF ställer större krav på studieförbundet Vuxenskolan som JRF har ett samarbetsavtal med, att öka kursutbudet med ett större antal studiecirklar för avläggande av Jägarexamen. Kommungränser får inte vara avgörande för Vuxenskolan att bedriva
studieverksamheten för jägarexamen. Ett dåligt exempel är när eleven bor nära en annan kommun, men hänvisas till sin Egen kommuns centralort ort långt bort för att kunna delta i en studiecirkel för jägarexamen. Det rubricerar jag som ett misstag i arbetet hos ansvarige chef för studieförbundet.

  • Annons Hylte lantmän
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • AnnonsGarmin
  • AnnonsBearskin
  • AnnonsChevalier
  • AnnonsFähallen Jakt AB