• Älgskadefondsföreningen

Hets mot samer hos SRF

AktuelltPublicerad: 2013-01-14 13:55

Beslutet att avliva flyttvargsvargtiken i Junsele har fått rovdjursvänner runt om i landet att gå i taket. På Rovdjursföreningen facebooksida finns uppmaningar att skjuta ner en helikopter och rasistiska skrönor om halalslakt och samer som tappar blod från levande djur.

Beslutet om att den finskryska flyttvargen ska avlivas har rört upp mycket starka känslor inom Rovdjursföreningen (SRF).

I samband med att miljöminister Lena Ek i slutet av förra året uttalade sig om hur många vargar hon ansåg att vi skulle ha i landet dök det upp flera mordhot och grova förolämpningar mot henne på WWF:s hemsida.

WWF tvingades därför att anlita ett företag med uppgift att regelbundet gå in och granska sidan för att kunna stoppa hot och förtal.


Vill skjuta ner helikopter
Nu har Rovdjursföreningen fått samma problem.

En skribent på Rovdjursföreningens facebooksida tycker att man ska skjuta ner helikoptern som används för att avliva vargtiken.

En person i Junseletrakten påstår att samerna ”kör hit gamla renar som inte har något värde och inte det antal som dom brukar”. Senare i samma inlägg vill skribenten ha skyddsjakt på renar och att samerna ska flyttas.

En annan skriver: ”Krossa den samiska renägarmaffian och deras otroliga infltande (sic) över den svenska regeringen!”


Jämförs med Lasermannens mord
Ytterligare en skribent jämför avlivningen av vargtiken med Lasermannens mord på invandrare i början av 90-talet.

Några av de mer grumliga inläggen lyder så här.

”Nog är du rätt ute XXXX. Halhalslakt tillåts av nu sittande regering, varför tror ni att våra rovdjur ska utrotas? Muslimer äter bara lamm, ren osv, det är inget sammanträffande att dessa näringar tillåts öka och ta över hela landet! Djuren har numer endast ekonomiskt värde.”


”Vispar ner blod från levande ren”
På detta svar skribenten XXXX: ”Jag vet att jag är rätt ute, jag vet ju vilka jag känner som själva sett renägare stå och vispa ner blod i skålar från levande ren.”

Jan Bergstam är Rovdjursföreningens webbredaktör. Han ska också försöka hålla ett öga på föreningens facebooksida.

• Är det inte dags att ledningen går in och initierar en etikdiskussion i de här frågorna?

– Nej det har inte varit aktuellt. Jag försöker städa på sidan hela tiden för att hålla borta det värsta. Är det något som är för grovt brukar jag ta kontakt med personen i fråga och ge honom eller henne en chans att själva ta bort vad de skrivit. Men vi kan inte styra andra människors tankar, svarar Jan Bergstam på Rovdjursföreningen.

• Men alla sakfel? Vissa tycks ju tro att vargen riskerar att utrotas i Sverige när det i verkligheten är precis tvärt om. Vargen har ju aldrig under de senaste 100 åren mått så bra som den gör nu. Är det inte en fara när resonemangen bygger på sakfel?

– Från föreningens sida försöker vi upplysa så mycket vi kan. Men skribenterna måste själva ta ansvar för sina kunskaper och själva svara för sina egna tankar, kommenterar Jan Bergstam.

Kommentarer

Klicka här för att skriva en kommentar

Din kommentar kommer att granskas innan den visas i listan med kommentarer.

Skriv en kommentar

Dina uppgifter

Dina uppgifter

20. Som chefredaktör

2013-01-17 12:13

på Filipstads tidning framförde Jan Bergstam allt som oftast vargens förträfflighet...där fanns verkligen inget utrymme för att vara objektiv och saklig med fakta vad som följde i vargens fotspår. Så varför skulle Jan Berstam kommit på andra tankar just nu och som sagt var ränderna går alldrig ur en zebra och det gör det inte heller på Jan Bergstam

19. Nu ska jägare skjutas igen

2013-01-17 12:12

Detta är på Srf sida på facebook:
Snart ska dem väl bestämma hur stor befolkningen ska vara med men då tycker jag att vi kan skjuta av lite jägare isåfall eftersom dem kan bestämma hur mycket djur som får och ska finnas jävla idioter utan hjärna.
Vargmupparna förnekar sig inte som vanligt.

18. Rovdjursvänner

2013-01-15 13:11

Vad rovdjursvänner inte förstår är att "djurhållning alltid är en samvetsfråga" för djurägare. Man vill följa direktiven i djurskyddslagen. Rovdjursvänner ser bara till sina egna intressen och förstår inte att visa hänsyn till följderna av att "klämma in" farliga rovdjur i ett överbefolkat? land. Dilemmat är att städerna växer och skall försörjas med mat och den miljöskadliga importen tvingas öka. Tamdjur hanteras miserabelt i många länder där insynen är obefintlig. Därför vill inte jag ha varg i svenska odlingslandskap eller där svenska lantbruk vill ge djuren ett gott liv med utevistelse. Vargen är malplacerad på grund av befolkningsmängden som behöver bli försörjd av en alltmer krympande och förorenad natur.

17. Jag vill påstå

2013-01-15 09:27

Att denna soppa står de som är ansvariga för utplantering av varg samt våra politiker som inte törs säga att de ska bort. Sen att djurvän o kokillen tycker det är ju bara kul för om det bara skulle slkrivas fakta och ingen som tog som uppgift att häckla oss jägare då skulle denna sida vara ganska tam

16. PTP ...

2013-01-15 07:12

... verkar äntligen vara nedsläckt. Kanske har SRF fått några nya fans från det hållet, med tanke på skriverierna på deras facebook?

15. Vargdyrkare!

2013-01-14 18:41

Skrämmande att personer totalt tappat medkänsla/empati för andra medmänniskor som drabbas av vargen.

14. Otäckt med okunskapen

2013-01-14 18:41

..som fortfarande existerar om våra minoritetsfolk här i Sverige. Ofta får man höra "det vet man ju hur dom är", och så kommer något totalt okunnigt om någon av dessa grupper. Även svenska regeringen har behandlat dessa grupper illa. Vi är inte ett dugg bättre än t ex USA.
När det gäller slakt undrar jag om denna minoritet av begåvnings- och kunskapssreserv, som SRF-medlemmar tycks tillhöra, har någon aning om hur t ex en häst slaktas. Först slaktmask som bedövar hästen, sedan sticks dom och tappas på blod. Inte så trevligt att se med ryckningar och rosslande, men hästen känner inget. Och det kallas inte för halal-slakt.
Är det förresten någon som vet om SRF får bidrag från Postkodmiljonären, som jag har gått ur och skrev ett ilsket brev till dom, bl a om WWFs hot på facebook. Naturligtvis fick jag inget svar.

13. Gammalt talesätt.

2013-01-14 17:15

Det finns ett talesätt som säger ''att gräva sin egen grav'', det är väl det som händer i SRF nu. Man får väl säga tack vare modern kommunikation och media, så går det inte att dölja särskilt länge, vilka tankegångar som härjar i föreningen. I mina öron har ord som rovdjursföreningen, naturvårdsverket och naturskyddsföreningen börjat framstå som skällsord. Så var det inte förr. Vi är troligtvis många ''vanliga'' människor som tycker så.

12. Svammeltackor och andra dårar

2013-01-14 17:07

Ojojojoj vart in på SRF facebook och kikade runt på kommentarerna. Om jag hade förutfattade meningar innan så är dom bekräftade nu. Har aldrig sett maken till vanvettiga utalanden. Det är så beklämmande att se vuxna människor med så total avsaknad av verklighetsuppfattning att huruvida dessa överhuvud taget blir hörda av någon är en gåta.

11. Jan Bergstam

2013-01-14 17:07

Du gör det verkligen lätt för dig du, du eller någon annan ska väl städa bort dylika inlägg om hot eller hets mot samerna?
Ska det verkligen inte finnas ett ansvar, vilka inlägg som släpps igenom?
Finns likheter med er sida och Ptp-sidan.
Jag ska göra allt som står i min makt att försöka få er sida nerstängd, för har man den inställningen att man låter sådana inlägg eller hot ligga kvar utan åtgärd, ja då anser jag att ni är medskyldiga till det som pågår på er FB.sida.
Jag har ett flertal skärmdumpar som förhoppningsvis kan prövas via den rättsliga vägen om inte ni på SRF gör er skyldiga till hets och hot mot folkgruppen samerna.

10. Denna typ av ....

2013-01-14 17:05

extremism var vi förskonade av före vargen olagligt inplanterades.
Skulle vargen försvinna ur Sverige tar den med all säkerhet svansen med sig.
Tänk då slapp vi alla dessa mordhot, hat och människoförakt också, det är säkerligen hela Sveriges befolkning intresserade av.

9. Sluta stödja

2013-01-14 17:04

Sluta stödja postkodlotteriet. Har sagt upp min prenumeration på detta lotteri då dom delar ut pengar till SNF och WWF. Tyvärr blir andra grupper lidande när man kliver av. Tips ge till Läkare utan gränser. Dom pengarna kommer till sin rätt..

8. Inte rumsrena

2013-01-14 17:03

Det är snart dags för regeringen att strypa pengarna till denna förening som inte har koll på sina medlemmar. SRF är ingen rumsren förening längre

7. Vem är förvånad ?

2013-01-14 17:03

SRF förnekar sig inte, låter sina extremistiska medlemmar i grova ordalag spy ur sig sitt hat mot allt och alla som inte dyrkar vargen, och Jan B låtsas som vanligt att det regnar..
Att denna sekt, som det tydligen är, får vara med och påverka i diverse grupper, och dessutom uppbär statligt stöd, som dessutom till vis del betalas in av oss jägare via det statliga jaktkortet , är något man ställer sig verkligen frågande till.
Kanske kan vara läge för någon driftig grävande journalist att undersöka hur det ligger till med den saken ? ;)
Men vi får väl se fram emot en viss företrädare för SRF som brukar vara här med jämna mellanrum och lära oss obildade stackare i buskarna vad som är rätt och riktigt..

6. SRF

2013-01-14 17:02

SRf har samma ansvar för vad som skrivs och publiceras på sin sida på Facebook som en tidning har för sina kommentarer där.
Ansvaret ligger helt och hållet på admin som anses som ansvarig utgivare där.
Vi kan hjälpas åt att rensa i träsket genom att genomgående rapportera till FB centralt för alla övertramp som sker där på denna sida, då tas till slut krafttag från facebooks sida.
Så, gå in, läs och anmäl...

5. SRF..

2013-01-14 15:11

Verkar vara en sund förening.. (Ironisk)Dessutom sponsrar vi dem ekonomiskt OCH låter dom vara med i div. råd.
Det är kanske dax för diverse myndigheter att börja fundera om det är så klokt att överhuvud taget ha med SRF att göra?

4. Stort tack Leif

2013-01-14 15:11

Med stigande olust har även jag noterat det du nu påpekar. Man använder skällsordet "lappar" samtidigt som man beskyller dem för de mest hårresande nidingsdåd mot djuren. Alla hämningar rämnar. I krig och vargskydd är tydligen alla medel tillåtna.
Jag tror inte på att Bergstam inte hinner med. Kan det vara så att SRF VILL att folk skall hetsa upp varandra.
Man visar Youtubeklipp där en ren avlivas med nackstick. Det är otäckt att se ett djur dö men det är en skonsam metod. Den blir medvetslös omedelbart. Dödskramperna vet den inget om.
En av deras trogna insändare gör sig löjlig över att det "bara" är tio renar som dödats. Då har hon inga betänkligheter inför den plågsamma döden. Men hon förfasar sig över "blodvispning". Djurens hjärta slår efter bedövning och ALLA slaktdjur avblodas (även om man inte alltid vispar mjöl i blodet).
Hur blir kärleken till vargen så blind? En skadad varg sätter vännerna i tårar, 48 dödade får leder till arga utfall mot - bonden. Sargade, förtvivlade, stressade älgmammor som försvarar sin kalv tycks man helt likgiltig för och likaså alla lemlästade djur som lever i skogen med fluglarver i de infekterade såren.
Svara mig: Vad är det som gör människor så medkännande med ett rovdjur och totalt likgiltiga för tamdjurens lidande?

3. Hoppas myndigheterna kommer ihåg

2013-01-14 15:10

Både WWF och Rovdjursföreningen får väl rätt skapliga driftbidrag från staten. Jag hoppas att verkligen att hoten och osakligheterna på de båda föreningarnas hemsidor uppmärksammas när det är dags att bevilja eller AVSLÅ ansökningarna.

2. hmmm

2013-01-14 14:30

farligt nära "hets mot folkgrupp" enligt 16 kap 8 § i brottsbalken...

1. Är det..

2013-01-14 14:30

..PTP, fast i en annan "kostym"
Är det uppmaningar att förhindra arbetsredskap genom sabotage,
Är det personer med tillgång till vapen, av något slag med i den "gruppen"?
Illegala -vapen, eller vad?
Det som skrivs på detta sätt mot bla myndighetspersoner är en skrämmande utveckling...
Hot mot inhemsk befolkning..
-finns den brottsrubriceringen?

  • Annons Hylte lantmän
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • AnnonsNetto Jakt
  • AnnonsBearskin
  • AnnonsChevalier
  • AnnonsJohn Deere