• Pinewood

Rovdjursföreningen emot utökad skyddsjakt

AktuelltPublicerad: 2012-01-14 19:11

Svenska Rovdjursföreningen kritiserar den utökade kvoten för licensjakt på varg. Föreningen skriver på sin hemsida att hela beslutet bygger på fel slutsats: Fler vargar behöver inte betyda flera skador.

”Statistiken visar tydligt att skadorna inte ökar i takt med att vargstammen gör det. Det är oftast enskilda vargindivider som i olyckliga situationer orsakar skadetoppar”, uppger Rovdjursföreningen
Man påstår att 32 skjutna individer kan medföra en kraftig inbromsning av den naturliga tillväxten i vargstammen.

Ska växa fort och mycket

”Utöver den skyddsjakt som delegeras via den regionala kvoten kan ju även Naturvårdsverket besluta om skyddsjakt, liksom enskilda personer, som kan skjuta varg med stöd av §28, varför slutsumman även kan bli större än 32 vargar”, skriver Rovdjursföreningen.
Deras föreslag är istället att vargstammen får växa fort och mycket.

”Inte så mycket varg”
Rovdjursföreningens företrädare är också förvånade över att länsstyrelsen i Jämtland fått delegation på beslut om skyddsjakt på sju vargar.
– Det har tills idag varit i det närmaste okänt att det fanns en reproducerande stam i Jämtland. Få anade att Naturvårdsverket skulle räkna Skrälldalsreviret till Jämtland eftersom den absolut största delen av det reviret ligger inom Gävleborgs län. Det känns olyckligt att man utnyttjar det faktum att en bit av reviret går en bit in i Härjedalen för att kunna delegera skyddsjakt på varg till ett län som egentligen inte har så mycket varg, säger föreningens generalsekreterare Ann Dahlerus till rovdjur.se.

Läs hela artikeln här.

Kommentarer

Klicka här för att skriva en kommentar

Din kommentar kommer att granskas innan den visas i listan med kommentarer.

Skriv en kommentar

Dina uppgifter

Dina uppgifter

32. Tar mod till mig och...

2012-01-17 13:20

...hänvisar till min bloggsida: http://rovdjurspolitik.wordpress.com/ Där har jag skrivit om Rovdjursföreningen.

31. Det här utspelet

2012-01-16 22:44

..är ungefär lika väl genomtänkt som deras konsekvensanalys av löshundsjakten. Klart är att SRF famlar efter räddande halmstrån eftersom vanföresgtällnings skuta är på väg till botten.

30. Rovdjur.

2012-01-16 13:58

I boken Jämtland kan man läsa följande.kampen mot rovdjuren var en plåga på 1860talet.Varje år dödades i Jämtland 10 hästar 50 kor 1000 får!!!Är det så Rovdjursföreningen har tänkt att landsbygdens folk ska ha det i framtidens Sverige?

29. Rovdjursföreningen

2012-01-16 13:57

SRF visar tydligt att de inte har någon förankring på landsbygden med sina uttalande. Och jag tycker personligen att dessa extremister skulle hållas utanför massmedia. Men det går nog inte för det finns alltför många chefredaktörer som har sina sympatier i dessa organissationer. Så det var nog ett dumt förslag. Kanske???
Att vi djurägare inte vill ha varg står utom allt tvivel. Men att få SFV att föstå att varg och tamdjur inte går att förena är väl alltför mycket begärt.

28. Strunta...

2012-01-16 12:26

...i rovdjursföreningen,bemöt inte deras argumentation. Bojkotta deras och SNF möten, kasta deras inbetalningskort i papperskorgen.
Verkligheten med vargen talar sitt tydliga språk. OCH jägarkåren kommer att vinna slaget om vargens vara eller inte vara. Det finns ingen annan kategori människor som kan hantera eller decimera övertaliga vargförekomster.
Samhället kommer att opponera sig mot välbetalda yrkesjägare som dock ändå bara blir ett fåtal. Opinionen bland svenska folket kommer att kräva att slöseriet med pengar till rovdursfantasterna ska läggas på viktigare samhällsnyttiga åtgärder.
När de första barnen blir dräpta av varg, då är Rovdjursföreningens saga all.

27. Kan srf svara?

2012-01-16 10:20

Kan srf:s Ann Dahlerus o Mikael Karlsson svara på varför vi skall ha varg i Sverige? Varför är det så viktigt med varg? Inget har bevisligen i svenska faunan blivit lidande på att vi inte haft varg på ca 100 år, enl Liberg m. fl. Det kostar skattebetalarna enorma summor som behövs på annat håll. Mycket stora problem med otrygghet, djurhållning m.m. för folket på landet och snart även i tätorter. Måste människor offras för att ni skall få upp ögonen och hur många skall offras? Jag är övertygad om att för er räcker inte en person, ni kommer säkert med "hon/han hade snäsblod eller mens m.m." För en extremistgrupp som er med kompakt tunnelseende och total oförmåga att förstå andra. Ni har ju bara en fix ide att vi skall ha varg, någon annan motivering har jag inte sett. Pressentera en hållbar motivering för mig, inte bara skitsnack. Vem tror att flera vargar gör mindre skada? Det uttalandet bevisar ju bara att srf inte vet vad de talar om. Det finns inga problemvargar det finns bara varg. När skall man fatta detta?

26. Rovdjursföreningen!

2012-01-16 08:57

Efterlyser att rovdjursföreningen ordnar möten med de drabbade och förklarar öga mot öga varför dom vill ha varg och fördelarna med det. Har ännu inte sett att denna fega organisation som får statligt bidrag har gjort det ännu. Det kanske är dags att strypa pengarna till denna, går deras pengar bara till att sprida felaktigheter på nätet och misskreditera jägarna som får reda ut detta skit efter forskare och rovdjursvänner. Har inte hört att dom har tagit kontakt med någon jägare för att hjälpa till med stödutfodring av det vilda. Det måste ju ligga varmt om hjärtat för att rovdjuren kommer ju snart att svälta ihjäl.

25. Flockar är INTE farliga

2012-01-16 08:08

Försöker SNF luras med flit eller är dom bara totalt okunniga. Här är ett exempel på faran med för många vargar http://www.vargfakta.se/nyheter/tva-vargflockar-gor-aterkommande-nattliga-rader-i-putinka-sverdlovsk/

24. Pengar rullar

2012-01-16 07:37

jag skulle vilja se statestiken över hur mycket av våra skatte pengar som runnit iväg på återinförandet av vargen. varje varg har kostat en slant varje grupp och analytiker som ska hålla koll och räkna dessa vargar ska ha betalt. det måste va omkostnader som bara den. var kommer de pengarna från? vård & omsårg? mycket har blivit sämmre efter införandet av varg.

23. Zebulon m.fl.

2012-01-16 07:36

Den fråga om vad som händer när antalet är fyllt, är mycket berättigad och viktig. Mitt svar blir som följer. Ekofascisterna på NVV har tidigare struntat i Art- och Habitatdirektivets undantagsregler, därför blev de nu tvingade av regeringen att komma med nya besked om skyddsjakten. Vad händer konkret var frågan. Jo, säger nu NVV stopp när kvoten är fylld så fortsätter de att ignorera andemeningen direktivets undantagsregler.

22. inte konstigt

2012-01-16 00:17

att det inte märks av en ökad skadebild av hundar. vi jägare släpper inte i samma utsträckning som vi gjort tidigare, därav minskar också rapporterade incidenter.
är det verkligen möjligt att srf inte kan räkna ut detta själva????

21. nr 17

2012-01-16 00:16

Helt rätt! "Disney-klubben" är samlad.
Skulle vara intressant att veta hur de tänkte här, fler vargar -mindre skador!?

20. Naturliga föryngringen.......

2012-01-15 18:09

Jösses va trött jag blir på det här!
Det finns inget naturligt med den vargstam vi har i Sverige, den är ju konstgjord för sjutton!
Utan våra skattepengar så dör den ut på nolltid, om folk som är drabbade av den får bestämma.....

19. Rovdjursföreningen

2012-01-15 18:09

Rovdjursföreningen fattar nog inte att folk inte släpper så många hundar längre som förr på grund av alla dessa vargar därav alla deras förvrängda statistiker . Allt för att höjja vargen till skyarna . Nollvision är det enda rätta

18. Kostnaderna skenar!

2012-01-15 14:48

Majoriteten ville ha en vargstam i Sverige, med reservationen inte där jag bor. Nu är det varg även där jag bor för större delen av befolkningen. Vargen är inte så beskedlig som SRF informerade om.

Licensjakten på varg stoppades med facit i hand har de ingen betydelse, stammen ökade kraftigt ändå. SVA i Uppsla letade efter inavelsdefekter på skjutna vargar, resultatet borde glädja SRF de hittade inga defekter. Ingen licensjakt en frisk och välmående vargstam med hög reproduktions förmåga, trots detta hävdar SRF att vargen är hotad och inavlad!

Vid ett informationsmöte i bygdegården i Flötningen (från en annan artikel i J&J) sa forskaren Peter Wabakken: – Ökningen går nu fort och ett problem kan uppstå om det blir snöfattiga vintrar som gör spårning omöjlig. Då tappar vi snabbt greppet om utvecklingen.

Vi har nu en sådan snöfattig vinter som den Norske forskaren varnade för. Med dessa fakta borde regeringen göra helt om, och inse vad resultatet blir om vi inte gör något. Mitt råd till regeringen är att införa allmän jakttid på varg lika som i Norge den pågår mellan 15 oktober och 31 mars redan i höst. Varför ska extrema föreningar som SRF, SNF samt WWF styra vargpolitiken med hjälp av EU. När vi har en vargstam som växer okontrollerat, och som redan är en stor belastning för statskassan. Tiden håller på att rinna ut därför krävs snabba beslut om staten över huvud taget ska få någon hjälp av jägarna, att återta kontrollen över vargstammen och de skenande kostnaderna. Skyddsjakten är ingen lösning.

Det vore intressant om J&J ställer frågan till regeringen, om de tänker göra någon ändring i vargpolitiken.

17. nu har

2012-01-15 14:06

det varit filmtajm hos rovdjursföreningen igen, Djungelboken visades ,favorit i repris

16. Obegripligt

2012-01-15 14:06

att man kan bestämma ett visst antal vargar som får skyddsjagas, det hörs ju på namnet att skydds jakt skall användas som ett skydd när det behövs. Vad händer om kvoten blir fylld och det fortfarande finns vargar som kommer i "olyckliga omständigheter" som det heter.
Det är väl helt solklart att ju fler vargar ju fler problem.
Myndigheterna säger väl inte att i år får vi sätta tio mördare i fängelse sedan är kvoten fylld.
Varför ha vargarna kvar över huvud taget, dom ställer bara till problem och utarmar naturen för både människor och djur.

15. Rovdjursföreningen vilket skämt

2012-01-15 14:05

Rovdjursföreningen bara vill ha mer varg men går inte ut i dom områdena som är drabbade av varg och informerar varför det skall finnas varg. Det är den enda organisationen som får statliga bidrag utan att bemöta de drabbade med möten öga mot öga. Dom bara kastar skit på andra organisationer och tar inte ett dugg för sin rovdjurspolitik. Dom är så fega att dom inte vill stå ofentligt och ta skit som övriga gör. Nej frånoch med nu skall man inte bemöta deras kritik utan tig ihjäl dom.Dom kommer att själv dö den organisationen det är bara en samling okunnigt folk.

14. Slutsatser

2012-01-15 14:04

Ann Dahlerius har faktiskt delvis rätt i sitt påstående.

Eftersom jägarna slutar jaga där det finns varg, då allt fler fäbodbrukare slutar med sin verksamhet, när lantbrukarna låter bli att ha sina djur ute på bete och hund- och kattägare håller sina husdjur inomhus i allt högre gad, då ökar inte skadorna på tamdjur lika snabbt som vargstammen ökar.

Om vi helt slutar med fäbodbruk, boskap på utebete, jakt och bärplockning, gör oss av med våra husdjur, avfolkar landsbygden helt och hållet och låter de öppna landskapen växa igen kommer skadorna att minska väsentligt. Till att börja med. På landsbygden.

Efter ett tag skulle dock konflikterna flytta till i utkanterna av städerna. Dit är det ett tag. Men den tiden kommer. Speciellt, som de "svenska "vargarna" delvis tycks ha förlorat normala skogsvargars naturliga rädsla för människan.Vad det nu kan bero på!

Det finns en logik i allt.

13. Ur SRF:s artikel:

2012-01-15 14:03

"Ju sämre det genetiska läget är desto mer och fortare behöver stammen växa." Ja, det kan man ju tycka, när man väljer ut endast de forskarfakta som passar syftena. Att det sedan finns duktiga genetiker som hävdar det helt motsatta, men sådana rön finns inget som helst intresse att ta till sig:http://vargdag.wordpress.com/2012/01/13/det-racker-med-nagra-hundra-vargar-genetiskt-langsiktigt/

12. Men är..

2012-01-15 14:03

det inte så att ju fler magar som behöver fyllas varje dag ju större blir ju skadan.Det är därför jordens befolkning svälter, när vi skulle kunna leva på det vi kan produktisera, då menar jag tamboskap och klövviltet i skogen utan import från fattiga länder som själva behöver sitt kött. Varför skall vi hålla på med att fodra rovdjuren med fin mat. Även här är det sjukt.Skarven äter fisk Sälen äter fisk Vargen äter kött och vi får bara äta fiskpinnar och falukorv. Våga vägra frilevande vargar i Sverige.

11. Lägg ner

2012-01-15 14:02

Lägg ner rovdjurs föreningen de är ju bara en samling pajaser som försöker syna massmedialt. Aldrig har väl någon förening farit med så mkt osanning

10. Vargar eller människor

2012-01-15 14:02

Du har helt rätt Frihetsälskare: 1+1=2 0+0=0 ganska enkel ekvation detta fattar inte Svenska Rovdjursföreningen. De har tyvärr inte den slutledningsförmågan som vi jägare besitter.
Ska vi behöva offra en människa för att rovdjursföreningen ska ändra sig. Ett barn... en bärplockare...., som vi alla jägare andra bildade människor vet att det har inträffat i Canada & i Ryssland.

9. Säg nån jakt dom inte är emot

2012-01-15 14:02

Man kan undra om dessa människor verkligen är så dumma som det verkar eller om dom bara låtsas vara det. Dom liksom vi borde väl begripa att antalet skador inte ökat i takt med att vargstammen ökat. Av den enkla anledningen att massor av jägare inte längre törs släppa sina hundar eller över huvud taget inte har några hundar kvar. Jag har svårt att förstå att deras tolkning bara bygger på okunnighet.

8. Vem är det

2012-01-15 14:01

minsta förvånad....mest förvånande att de inte påstår att skadorna kommer att minska om vargen får växa ohämmat som de förespråkar...
Vem kan ta en sådan förening på allvar..?

7. Skadorna

2012-01-15 14:01

är flera idag och oron bland folk på bygden är större att vad den var innan vargen infördes tillbaka till den svansk naturen, är inte detta ett våldförande på oss som bor på landsbygden så då vete sjutton om vi inte också kan begära att myndigheterna stänger alla pubar och resturanger och golfbanor runt om Stockholm med dess totalt insnöade rovdjursromatiker

6. Varg Fakta

2012-01-15 14:01

försökte kerstin fredin misskreditera men misslyckades det kommer flera misslyckanden från SRF.
Ett ex är Ann Dahlerus som ställer sig helt frågande till att länstyrelsen i Jämtland får rätt att bestämma över skyddsjakt, har A.D. totalt missat att det finns revirhävdande par inom renskötselområde inte bara ett utan fler för två är väl flera Ann Dahlerus

5. Skyddsjakt

2012-01-15 14:00

Kan inte tolkas på annat sätt än att fokuset främst måste sättas till skydd av djur och människor. Lite lustigt men inte oväntat läser jag idag i den lokala blaskan att även naturskyddsföreningen vägrar skydda vårat unika land och istället vill främja en spridning av inavelsdefekter. Mikael Karlsson
"Den starkt hotade och inavlade vargstammen behöver få växa sig livskraftig och då är en stor generell skyddsjakt orimlig"

Tvärtom får man väl då säga att vargstammen som vi delar med norge och östeuropa inte alls är hotad. Hur kan en ordförande få slänga ur sig dylika lögner? Skyddsjakten måste vara generell och konsekvent annars fyller den ingen funktion.

4. Och eftersök

2012-01-15 13:59

http://www.rovdjur.se/viewNavMenu.do?menuID=4&oid=3206
Djurvänner, jo jag tackar jag.
Kerstin Fredin, vilken Jan B är det den här gången?

3. Rovdjurs föreningens

2012-01-15 13:59

"LAKEJER" för nekar sig alldrig, det skulle vara förödande för vargstammen med denna ökning av skyddsjakt, vill då påminna "LAKEJERNA" att det varit 2 års licensjakt därtill skyddsjakt samt ett fåtal §28 vargar samt övriga dödade vargar som sjukdom m.m. trots det undanhåller dessa "LAKEJER" att informera om att vargstammen har ökat med 40 procent och det har även påverkat gemene man synen på vargen se bara på enkäten i Expressen där majoriteten ej vill ha frilevande varg.
Men fortsätt ni "LAKEJER" att försöka vilseleda svensken, resultatet blir bara fler och fler som ej vill ha frilevande varg så på det sättet gör ni er själva en "björtjänst" keep going!

2. varför skriva om det?

2012-01-15 13:56

Min spontana tanke är varför ens skriva om det i "våran" tidning?
Vore det inte bättre att slippa läsa om rovdjurföreningen hit och bevara nisse dit på var och varannan rubrik,varför överhuvud ta upp det.Dom som är intresserade kan väll själva gå in på dom sidorna och läsa om det så slipper vi som inte vill läsa om det få allt på nyhetssidorna.

Svar direkt:
Rovdjursföreningen är liten, men har bevisligen haft stort inflytande över rovdjurspolitiken. Vad de tycker där påverkar framtiden för jägarna.

Moilanen Moilanen, reporter

1. Dimridåer

2012-01-14 19:26

Det finns även vissa sekter som förnekar att förintelsen har skett; "Fler vargar behöver inte betyda fler skador". Vad grundar sig den slutsatsen på? Det behöver inte bevisas; det kan vilken barnunge som helst räkna ut; att med fler vargar så betyder det fler skador! Fler människor på landsbygden ska tvingas uppleva stark oro då ohyran ökar och breder ut sig. Människors leverne MÅSTE gå före värnandet av vargen - vi behöver dom inte!

  • Annons Hylte lantmän
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • AnnonsNetto Jakt
  • AnnonsEquipt
  • AnnonsGyttorp Norma
  • AnnonsFähallen Jakt AB