• Allmogejakt

Hoppar av i protest mot vargläget

AktuelltPublicerad: 2010-08-30 16:19

Martin Moraeus, vice ordförande i LRF-Dalarna, lämnar länsstyrelsens naturbetesprojekt med omedelbar verkan i protest mot vargläget. Syftet med projektet är att öka antalet betande djur på naturbetesmarker och även att öka arealen naturbeten.

– Den rådande osäkerheten om den framtida rovdjurspolitiken gör att jag i dagsläget inte kan vara med i ett projekt som syftar till att uppmuntra våra medlemmar att öka antalet betesdjur, säger Martin Moraeus i ett pressmeddelande.
I Dalarna är björnstammen tät och den stor del av den svenska vargstammen finns i länet. Särskilt vargstammen är svår att kombinera med betande djur.

Oklart om vargjakten
Ännu finns det inga beslut på hur stor vargstammen ska vara. Var vargarna som ska placeras ut för att föra in nya gener ska hamna är inte heller bestämt. Hur det blir med jakten och möjligheten att skydda tamdjur på de platser där vargar placeras är också oklart, konstaterar Martin Moraeus.
Licensjakten på varg har överklagats till EU-domstolen av flera miljöorganisationer med Naturskyddsföreningen i spetsen.
– Det osäkra läget och bristen på besked vad gäller rovdjurspolitiken gör att man bör fundera på om det i dagsläget är ansvarsfullt att uppmuntra våra medlemmar att öka antalet betande djur här i Dalarna, argumenterar Martin Moraeus.

Accepterar vargflytt
Så länge inplantering av varg är en förutsättning för att kunna förvalta en liten stam accepterar LRF flyttmetoden.
– Vi i LRF bestämmer inte rovdjurspolitiken, men vi måste rätta oss efter de förutsättningar som ges för att utveckla vår näring, säger Martin Moraeus.

information om projektet:
www.w.lst.se/template/NewsPage.aspx?id=8564

Kommentarer

Klicka här för att skriva en kommentar

Din kommentar kommer att granskas innan den visas i listan med kommentarer.

Skriv en kommentar

Dina uppgifter

Dina uppgifter

4. Äntligen LRF

2010-08-31 13:27

Jag tar för givet att detta naturprojekt är ett EU projekt. Ingen annan skulle satsa pengar i något sådan med den vargtillväxt Dalarna har. Men jag tycker det är bra att LRF i Dalarna till slut reagerar. Hoppas de tar kontakt med grannlänen och diskuterar framtida strategier.

3. Efter att läst...

2010-08-31 11:38

...artikeln i länken kan man inte annat än undra om den ena handen vet vad den andra sysslar med inom LRF...
hörde någon kalla LRF för lantbrukarnas rovdjursförening, inte utan att man börjar tycka att det ligger nåt i det...

2. Dubbla stolar?

2010-08-31 10:53

Inte är det väl så illa att LRF känner sig bunden av överenskommelsen med Andreas Carlgren om vargflytten? Vet man idag inte vilka man företräder? Det verkar banne mig så, i tid och pengar förlorar troligen djuruppfödarna mer på rovdjuren är jägarna. LRF, snälla ni i ledningen, ta bladet från munnen!

1. LRF måste ta initiativ i rovdjursdebatten

2010-08-30 17:53

Jag har varit och nu flera gånger blivit erbjuden medlemskap i LRF, men avböjt. Först lämnade jag LRF då vi var en grupp djurägare som inte fick hjälp och nu erbjuds jag åter medlemskap i en förening som tror sig vara en myndighet som är rädd om sina bidrag. Jag ställde bl.a kravet till två chefer inom LRF, att LRF måste ta initiativet i rovdjurdebatten och komma djurägarna till hjälp med krav på en skarpare djurskyddslag till skydd för rovdjursattacker. Inget svar från herrarna. Jag gjorde en anmälan till folkhälsoinstitutet och där beskriver jag ett begynnande folkhälsoproblem för djurägare som utsätts för stress genom återkommande attacker mot sina djur, som ger diagnosen post traumatisk stress. Men nu beundrar jag Moreus för hans pandus att markera var skåpet ska stå.

  • Annons Hylte lantmän
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • AnnonsNetto Jakt
  • AnnonsEquipt
  • AnnonsPolaris Skandinavia
  • AnnonsFähallen Jakt AB