Fler vägrar vargjakt i Dalarna
  • Granngården

Fler vägrar vargjakt i Dalarna

AktuelltPublicerad: 2010-12-20 15:10

Fler av Jägareförbundets jaktvårdskretsar i Dalarna ansluter till bojkotten av vargjakten i januari. Jaktvårdkretsarna i Gagnef-Mockfjärd, Dala Floda-Björbo och Dala Järna samt Transtrand uppmanar också sina medlemmar att vägra delta i licensjakten på varg.

Det handlar främst om en protest mot att Dalarna endast får en kvot på sex vargar.
– Vi har för dåligt folk i ledningen som inte kan föra fram våra medlemmars åsikter,kommenterar Per-Olof Sjökvist, ordförande i Transtrands jaktvårdskrets
– Nu måste de på Öster Malma vakna och ta till sig våra synpunkter. Om 5 000 eller 10 000 medlemmar hoppar av Jägareförbundet i Värmland och Dalarna kanske de bara blir glada att bli av med oss, spekulerar han.
– Men det är nog fel väg att gå. Då är det inga kvar som kan påverka den konstiga rovdjurspolitiken som förs nu, tillägger Per-Olof Sjökvist

Eniga i Dalarna
Både Jägarnas Riksförbund (JRF) och Jägareförbundet i Dalarna vill ha en kvot på 50 vargar i länet.
Hittills har en JRF-avdelning i Dalarna uppmanat till bojkott.
JRF-distriktet i Dalarna har ett styrelse möte i morgon.
– Vi ska ta upp frågan om bojkott. Som jag ser det är en bojkott den enda möjligheten vi har. Jag tror att förslaget får ett starkt stöd från våra medlemmar, kommenterar Gunnar Håkansson, vice ordförande i JRF-Dalarna.

Genom att kommentera på jaktojagare.se så godkänner du våra regler

  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • AnnonsNettojakt höst 17
  • AnnonsChevalier
  • AnnonsGyttorp Norma
  • AnnonsFähallen Jakt AB