Publicerad 2021-02-08 17:24 Markpriserna sjunker i vargarnas spår En fast vargetablering halverar jaktvärdet på en fastighet. Det anser Henrik Tågmark, rovdjursansvarig i JRF, med 26 års erfarenhet som mäklare i vargbältet.
Publicerad 2021-02-08 12:46 Namninsamling mot nytt vargrevir Ett vargupprop med namninsamling sprider sig i spåren av det nya reviret i Jönköpings och Västra Götalands län. Namninsamlingen ska lämnas till politiker och berörda myndigheter.
Publicerad 2021-02-07 07:00 Hemlighåller information om vargjakt I Tyskland måste jägare som gör en insats för samhället genom att skyddsjaga problemvargar få vara hemliga. Det anser i alla fall miljöministeriet i förbundslandet Niedersachsen.
Publicerad 2021-02-04 16:48 Ingen jakt på oskygga Bollnäs-vargar Länsstyrelsen i Gävleborgs län avslår sex ansökningar om skyddsjakt på flera vargar som uppehåller sig nordväst om Bollnäs, där de bland annat har revirmarkerat inne på gårdar.
Publicerad 2021-02-02 17:14 Danska vargar kan få gps-sändare I Danmark föreslås nu att landets vargar ska förses med gps-halsband. Målet är att förhindra att djuren "försvinner”.
Publicerad 2021-02-02 17:07 Viktig vargdom meddelas i februari Tre samebyar överklagade Naturvårdsverkets beslut om vargrevir i Jämtland. Nu prövas frågan av förvaltningsrätten i Stockholm.
Publicerad 2021-02-01 20:28 Varnar för att varg sänker markpris Vargetablering sänker fastighetspriserna. Det rapporterar Sveriges radio som har intervjuat Sven-Eric Dahlson i Habo, som är fastighetsmäklare och skogsmästare.
Publicerad 2021-01-30 07:00 Montana kan få allmän vargjakt Ett par veckor innan Donald Trump lämnade Vita huset tog han bort det federala skyddet för varg i USA. Nu får landets delstater själva bestämma över sin vargförvaltning.
Publicerad 2021-01-29 16:30 Ingen utökad vargjakt i Gävleborg Det blir ingen utökad licensjakt i Gävleborg i vinter sedan det fällts tio vargar i Andånreviret och sex i Ryssjön. Jakten avslöjade att två tikar fått valpar i Ryssjön, vilket är det första kända fallet i Sverige.
Publicerad 2021-01-29 16:00 Vill ha skyddsjakt på Bollnäs-vargar Sedan förra veckan har länsstyrelsen i Gävleborgs län fått in sex ansökningar om skyddsjakt på tre oskygga vargar som rör sig mellan kommunerna Bollnäs och Ovanåker.